Akwitania Francja

 

Akwitania atrakcje i zwiedzanie przewodnik

 

Akwitania, którego stolicą jest Bordeaux, jest jednym z wielkich historycznych regionów francuskich. Akwitania jest również jednym z największych i najbardziej zróżnicowanych regionów Francji. Akwitania rozciąga się od podnóża Masywu Centralnego na północy do granicy z Hiszpanią na południu, w odległości ponad 300 km. W średniowieczu Akwitania sprzymierzyła się z królami Plantagenetami w Anglii. Ten region ma wiele historycznych powiązań z Wyspami Brytyjskimi, w szczególności dzięki handlowi winem. Ze względu na swoją wielkość, Akwitania jest bardzo zróżnicowanym regionem, Północno-zachodnia część Akwitanii obejmuje departamenty Dordogne i Lot et Garonne i składa się z delikatnych gór, z dużymi obszarami winnic w niższych obszarach i lasami i mieszanych hodowli na pagórkach na północnym wchodzie.

Obszar Dordogne słynie z wiejskich cech, łagodnych dolin i wsi, które z zewnątrz wydają się być zagubione w czasie, a które stały się niesamowicie popularne wśród osób kupujących drugi dom, pochodzących w szczególności z Wielkiej Brytanii i Holandii. Obszar ten jest znany z wielu miejsc prehistorycznych, które można znaleźć wokół obszaru Lascaux (niezwykłe jaskinie, które zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO) oraz Les Eyzies. W całej Francji, departament Dordogne jest bardziej znana ze swoich gastronomicznych specjałów, takich jak trufle, foie gras, orzechy i inne przepyszne przysmaki i często skierowana jako „le Périgord”, obszar wokół stolicy departamentu Périgueux. 

 

 • Cadouin

  Akwitania - Dordogne - wycieczki zagraniczne, zabytki, co warto zobaczyć, miasteczka, region, gęsiW Cadouin magnesem dla turystów jest XI wieczne opactwo cystersów z przepięknym wirydarzem. 

 • Carennac

  Akwitania - Dordogne - wycieczki zagraniczne, zabytki, co warto zobaczyć, miasteczka, region, gęsi

  Ładna wioska o średniowiecznym charakterze. Domy z kremowego piaskowca, brukowane uliczki, XII-wieczny klasztor. Dobre miejsce na krótki spacer.

 • La Roque Gageac

  Akwitania - Dordogne - wycieczki zagraniczne, zabytki, co warto zobaczyć, miasteczka, region, gęsiWioska wygląda, jakby przytwierdzona była do skały. Z jednej strony strome zbocze, z drugiej strony zakole rzeki. Przebiega przez nią tylko jedna uliczka,  wzdłuż której stoją domy. Z góry roztacza się ładny widok na rzekę.

 • Les Cabanes du Breuil

  Akwitania - Dordogne - wycieczki zagraniczne, zabytki, co warto zobaczyć, miasteczka, region, gęsi O istnieniu Les Cabanes du Breuil dowiedzieliśmy się z lokalnej ulotki turystycznej, otrzymanej w Sarlat-la-Caneda. Jest to XV wieczna farma Benedyktynów. Zabudowania wykonane z ułożonych na sobie płaskich kamieni. Warto tu zajrzeć.

 • Les Eyzies-de-Tayac

  Akwitania - Dordogne - wycieczki zagraniczne, zabytki, co warto zobaczyć, miasteczka, region, gęsiDo miasteczka Les Eyzies-de-Tayac przybywają turyści z uwagi na znajdujące sie w pobliżu jaskinie z dobrze zachowanymi rysunkami sprzed kilku tysięcy lat.

 • Monpazier

  Akwitania - Dordogne - wycieczki zagraniczne, zabytki, co warto zobaczyć, miasteczka, region, gęsi Miasto o charakterze obronnym, z szachownicą ulic i prostokątnym placem w centrum.

 • Rocamadour

  Akwitania - Dordogne - wycieczki zagraniczne, zabytki, co warto zobaczyć, miasteczka, region, gęsiW wiosce, położonej na szczycie skalistej góry znajduje się Sanktuarium z figurą Czarnej Madonny. Miejsce postoju pielgrzymów zmierzających do Santiago de Compostella. 

 • Sarlat-la-Caneda

  Akwitania - Dordogne - wycieczki zagraniczne, zabytki, co warto zobaczyć, miasteczka, region, gęsi Sarlat-la-Caneda jest bez wątpienia jednym z najładniejszych średniowiecznych miast rejonu Dordogne, o ślicznej zabudowie z żółtego piakowca. Romatyczne i pełne uroku szczególnie wieczorem. Gorąco polecamy.

 • St-Cirq Lapopie

  Akwitania - Dordogne - wycieczki zagraniczne, zabytki, co warto zobaczyć, miasteczka, region, gęsi St-Cirq Lapopie to mała wioska o średniowiecznym charakterze. Położone na zboczu domy z szarego kamienia, pokryte czerwoną dachówką tworzą malowniczy widok.

Współpraca