Amiens katedra

 

Największą atrakcją Amiens jest przepiękna XIII-wieczna gotycka katedra.

 

amiens katedraNa brzegu rzeki Somme, w samym sercu regionu Pikardia, znajduje się urocze, pełne niespodzianek miasteczko Armiens. Otoczone spokojną wsią, Amiens ma nieoczekiwaną energię, zwłaszcza w modnej Quartier Saint-Leu. Katedra Note Dama i jej iglica oferują najbardziej oczywisty punkt orientacyjny, ale 300 ha dróg wodnych na północny-zachód od centrum również może pomóc zlokalizować to miasto. Dzielnica Saint Leu znajdują się również na północy, daje wgląd w życie i początki średniowiecznego miasta. Przede wszystkim będąc w Amiens powinieneś zobaczyć XIII-wieczną Katedrę Najświętszej Maryi Panny. To najwyższa katedra we Francji i została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Uważa się, że w Katedrze znajduje się głowa Jana Chrzciciela, relikwia przywieziona z Konstantynopola po czwartej krucjacie. Podczas procesu czyszczeniem laserem w 1990 roku okazało się, że zachodnia fasady katedry była oryginalnie namalowana. Dzięki odpowiednim technikom oświetlenia możemy teraz zobaczyć oryginalny wygląd fasady z XIII wieku.

 

  • Amiens France
  • amiens katedra
  • katedra w Amiens
  • Amiens zwiedzanie
  • Amiens zabytki
  • Amiens zdjęcia
  • Amiens Francja
  • Amiens mapa
 

Warto też przespacerować się po średniowiecznej dzielnicy Saint-Leu, na północ od katedry. Place du Don znany jest ze wspaniałej atmosfery, zwłaszcza w godzinach wieczornych. Dla miłośników dobrej kuchni proponujemy natomiast wiele dobrych restauracji w okolicy Saint-Leu i wzdłuż nadbrzeża Somme. Natomiast dla tych, którzy lubią etniczną kuchnię proponujemy indyjskie i chińskie restauracje znajdujące się naprzeciwko dworca Amiens. Warto wybrać się też na wycieczkę łodzią przez Les Hortillonnages. Amiens oferuje również wspaniałe sklepy sieciowe i specjalistyczne, w strefie dla pieszych, na południe od  katedry. Warto też odwiedzić  Centre de Documentation Jules Vernes. Autor science fiction napisał niektóre ze swoich najsłynniejszych dzieł w 2 rue Charles Dubois. Amiens był także kolebką Pierre Choderlos de Laclos, autora „Niebezpiecznych związków”. Z kolei w Musée de Picardie znajdują się eksponaty prezentujące lokalną historię, sztukę i ceramikę. Rodziny z dziećmi powinny wybrać się też do Zoo na  Esplanade de la Hotoie (znajduje się tu aż 250 różnych zwierząt) i teatr lalek. W grudniu natomiast warto się wybrać się też na słynny jarmark bożonarodzeniowy, który trwa tutaj aż miesiąc.
  

amiens francja

 Jej fasadę zdobią trzy przepięknie zdobione portale, ponad którymi znajduje się galeria posągów oraz dwie niesymetryczne wieże z witrażową rozetą pomiędzy nimi. Smukłe okna ozdobione są jasnymi witrażami, przez co wysokie i obszerne wnętrze jest rozświetlone, potęgując tym samym wrażenie wielkości. 

katedra amiens

 

amiens

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz
Współpraca