Ateny

 

Ateny są stolicą Grecji. Jest to jedno z najstarszych miast na świecie z zapisaną historią, która sięga ponad 3000 lat. Miasto, które wniosło tak wiele do kultury zachodniej, jest teraz duchowym i finansowym ośrodkiem Grecji. Ateny były miejscem narodzin wielu  najbardziej wpływowych filozofów, takich jak Sokrates, Perykles i Sofokles. Mieści się tutaj również siedziba głowy greckiego Kościoła prawosławnego. Znajdują się tu uczelnie i inne placówki oświatowe oraz światowej sławy muzea. Można tutaj oglądać ogromną liczbę zabytków bizantyjskich i rzymskich, mniejszą liczbę zabytków osmańskich, a także inne godne uwagi zabytki takie jak Partenon na Akropolu. Ze względu na szeroki wachlarz architektury, Ateny stały się głównym ośrodkiem badań archeologicznych. Do muzeów archeologicznych należą Narodowe Muzeum Archeologiczne, Muzeum Bizantyjskie i Muzeum epigraficzne.

Śródziemnomorski klimat jest bardziej suchy w Atenach, niż w innej części Europy Śródziemnomorskiej. Wiosna i jesień są idealną porą na zwiedzanie Aten. W okresie letnim bywa tu bardzo gorąco, a w powietrzu unosi się smog.

Ateny zostały gospodarzem pierwszych współczesnych Igrzysk Olimpijskich w 1896 roku i zostało ponownie wybrane do organizacji igrzysk w 2004 roku. Organizatorzy chcieli odwołać się do historii Igrzysk Olimpijskich.

Akropolis znajduje się wysoko nad miastem na skale wapiennej. Stale przypomina o chwale starożytnych Aten. Jest jednym z najważniejszych kulturalnych miejsc na świecie. Partenon na Akropolu jest świątynią Ateny Dziewicy i został wybudowany w latach 447-338.  Jest to dzieło architekta Iktinosa i wielkiego rzeźbiarza Fidiasza, ufundowanym przez Peryklesa. Budowa Nowego Partenonu była oparty na wcześniejszej budowli i znajduje się w tym samym miejscu.

 

Dodaj komentarz
Współpraca