Autostopem po Azji - przygoda życia?

 

Azja to jeden z ulubionych wakacyjnych kierunków Polaków. W większości krajów jest tanio i bezpiecznie, a największym zagrożeniem wydaje się to, że kiedyś w końcu nie wytrzymamy z przejedzenia (kraje azjatyckie słyną z doskonałej kuchni). Ludzie ze wschodu słyną ze swojej gościnności i bardzo chętnie przyjmują turystów do swoich ogródków, a nawet pod dach. Brzmi jak idealne miejsce na wyprawę autostopową? I tak właśnie jest. Koniecznie jednak musimy wcześniej wszystko dokładnie przemyśleć, by uniknąć problemów w trakcie wyjazdu.
 

Jak funkcjonuje autostop w Azji?


Główną zaletą autostopu w Azji jest to, że w większości krajów "stopa" łapie się bardzo szybko, a kierowcy nie wymagają od nas zapłaty. Oczywiście są od tej zasady pewne wyjątki, ale zazwyczaj wystarczy wtedy powiedzieć, że nie mamy pieniędzy na przejazd i zaoferować w zamian jakąś drobnostkę. Sposób ten działa bardzo dobrze i dlatego też Azja nazywana jest rajem dla autostopowiczów.
Podróżując autostopem po Azji, poznajemy dziesiątki różnych kultur. Bardzo często ludzie mieszkający od siebie kilkadziesiąt kilometrów diametralnie się od siebie różnią. Większość osób jest bardzo pozytywie nastawionych do turystów i nawet zupełny brak znajomości wspólnego języka nie przeszkodzi w złapaniu dobrego kontaktu.

Warto pamiętać o tym, że Azjaci to ludzie o zupełnie innej mentalności niż Europejczycy. W większości krajów nikt nigdzie się nie spieszy, autobusy odjeżdżają dopiero wtedy, kiedy całkowicie się zapełnią, a problemy zbywane są po prostu machnięciem ręki. Nawet kilka tygodni spędzonych wśród tych ludzi sprawi, że już nigdy nie spojrzymy na życie tak, jak przed podróżą. Autostopowy wyjazd do Azji może być więc uznawany za podróż życia, gdyż nigdzie indziej nie spotkamy tak wielu różnych religii i kultur w jednym miejscu.

Będąc na miejscu, należy dać się ponieść nurtowi. Możemy być pewni, że żadne plany nie wyjdą dokładnie tak, jak sobie je przygotowaliśmy. Oczywiście najlepiej dowiedzieć się wcześniej co jest warte zobaczenia i co chcemy przeżyć, ale już po pierwszym dniu wszystkie nasze terminarze rozpłyną się w niebyt. Z drugiej strony, może to i dobrze. Warto zostawić sobie sporo czasu na manewry i starać się nawiązać kontakt z lokalnymi mieszkańcami. Tylko w ten sposób poczujemy naszą podróż w stu procentach.
Bardzo przydatne mogą okazać się aplikacje w telefonie, takie jak mapy czy tłumacz, które ułatwią poruszanie się i porozumiewanie w zwiedzanych krajach. Musimy jednak pamiętać, że w pomimo tego że w krajach Azji internet dostępny jest prawie wszędzie, to często bywa mocno ograniczony. Władze wielu państw cenzurują niektóre treści oraz blokują wiele aplikacji. Przykładem może być Iran czy Chiny, gdzie cenzura internetu jest dość silna. Warto wcześniej się na to przygotować i postawić na VPN. Na tej stronie znajdziesz dokładny opis tego, jak poradzić sobie z blokadami internetu w Chinach i innych krajach azjatyckich.


W jaki sposób dostać się do Azji?

 

Odpowiedź jest prosta - autostopem. Oczywiście można też polecieć tam samolotem, ale tę kwestię pozostawimy bez dłuższego tłumaczenia, gdyż w dobie Internetu nie ma większych problemów z zakupem biletów online.
Skupmy się lepiej na tym, w jaki sposób najlepiej dostać się do Azji autostopem. Wyróżniamy dwie główne drogi. Jedna z nich biegnie przez Ukrainę i Rosję, druga polega na dostaniu się na Bałkany i przejechaniu przez całą Turcję. Opcja numer dwa jest idealna, jeśli naszym celem podróży są kraje Bliskiego Wschodu. Warto pamiętać o tym, że podróżowanie po krajach takich jak Syria, Irak, czy Afganistan jest bardzo niebezpieczne, dlatego, jeśli naszym celem są kraje położone w dalszej części Azji, dużo lepszym rozwiązaniem będzie dojechanie tam przez Rosję. Wbrew powszechnym opiniom kraj ten jest bardzo przyjazny autostopowiczom, a jeśli już uda złapać się jakiś samochód, to zazwyczaj przejedziemy w nim nawet kilka tysięcy kilometrów. Największym problemem mogą być czasy oczekiwania na samochód, jeśli poruszamy się po mniej zurbanizowanym terenie.


Najlepszy czas na podróż


Azja to kontynent o bardzo zróżnicowanym klimacie. Kraje zlokalizowane w okolicach Morza Śródziemnego i Morza Czerwonego są bardzo suche i gorące przez cały rok. Z tego powodu podróżowanie tam "na stopa" jest niezwykle uciążliwe. Wybrzeża Azji Południowej i Wschodniej charakteryzują się natomiast niskimi opadami i wysokimi temperaturami przez większą część roku, ale latem przychodzi czas na porę deszczową, która wyróżnia się tym, że w trakcie jej trwania na niebie bardzo rzadko pojawia się słońce. Dodatkowym utrapieniem są huragany, które bardzo często atakują Azję pod koniec lata. Ciężko wybrać jeden idealny termin na autostopową wycieczkę do Azji, ale wydaje się, że najlepszym okresem będzie kalendarzowa jesień.

 

  • autostop w azji
Dodaj komentarz