• Awinion
  • Awinion
  • Awinion
  • Awinion

Avignon (Awinion) Francja

 

Avignon zabytki i festival

 

Avignon FranceAvignon (Awinion) zwane jest Miastem Papieży, ponieważ od 1309 – 1377 roku rezydowali tutaj papieże, a od 1378 – 1409 antypapieże. Pozostawili po sobie przypominający twierdzę ogromny pałac papieski. Rezydowało to 7 francuskich papieży. Od 1348 roku, kiedy Papież Klemens VI kupił posiadłość od królowej Joanny I Sycylijskiej, aż do Rewolucji Francuskiej była własnością papieską. Pozostawili po sobie dwa pałace papieskie przylegające do siebie.

 Avignon festival

Corocznie w lipcu odbywa się tu festiwal muzyki i współczesnej sztuki teatralnej. Atmosfera w mieście jest niesamowita – jest wielkim letnim happeningiem, odbywającym się na placach i ulicach miasta. Na słupach, ścianach domów wiszą kolorowe plakaty i ogłoszenia, wszędzie są tłumy ludzi, odbywają się pokazy aktorskie i muzyczne – nie tylko francuskie, ale także obce, przebierańcy rozdają zaproszenia i ulotki, nie brakuje spontanicznych tańców na chodnikach...

Avignon France

Nie można nie wspomnieć o wizytówce miasta – XII-wiecznym moście Pont St.-Bénézet, niegdyś łączący oba brzegi Rodanu. Jednakże w XVI wieku ogromna powódź zniszczyła most i z 22 przęseł pozostało jedynie 4.

 

Awinion - co warto zobaczyć ?

- Palais des Papes - Pałac Papieski z XIII wieku

- katedra Notre Dame des Doms

- most Pont St-Benézet z XII wieku

 

Będąc w Avignon warto rozważyć wycieczkę do >> Arles  z którym związany był Van Gogh.

Spokojnie można darować sobie miasto >> Carpentras

 Frazy prowadzące do tej strony:

Avignon, Avignon Francja, Avignon zabytki, Avignon festival

 

Dodaj komentarz
Współpraca