Dolina Renu - przełom Renu atrakcje i zwiedzanie

 

przełom Renu

nad Renem

Dolina Środkowego Renu rozciąga się pomiędzy Bonn a Bingen i Rüdesheim. Jej 65-kilometrowy odcinek pomiędzy Koblencją a Bingen został w 2002 roku wpisany na listę UNESCO. Ren malowniczo przepływa doliną i jej zakolami, na wzgórzach po obu stronach rzeki mnożą się zamki, pałace i twierdze.
W średniowieczu wielcy książęta, hrabiowie i duchowieństwo zakładało swoje punkty celne na trasie handlu rzecznego. W ich obronie budowali warowne zamki. Na odcinku pomiędzy Koblencją a Bingen zachowało się ich około 20.

 

W średniowieczu okoliczne wzgórza pokryte były uprawami winorośli, z której powstawały uznane reńskie wina. Dziś tylko w okolicach Boppard, Bacharach i Oberwessel jeszcze istnieją winnice, ale większość z nich to małe rodzinne uprawy.

Dobrym pomysłem na obejrzenie okolicy jest rejs statkiem, z pokładu którego można podziwiać malownicze wzgórza i zamki.
Jest tu bogata oferta statków wycieczkowych, ale także statków pasażerskich i promów, łączących komunikacyjnie miejscowości po obu stronach rzeki. W tym rejonie jedynym mostem jest most w Koblencji.

 

przełom Renu statkiprzełom Renu atrakcjeprzełom Renu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Koblencja

 

Koblecja NiemcyW samym centrum Koblencji Mozela wpada do Renu. W miejscu, w którym spotykają się te dwie rzeki znajduje się trójkątny plac Deutsches Eck (Niemiecki Róg) z ogromnym pomnikiem cesarza Wilhelma I na koniu.
Nieopodal placu znajduje się zbudowana w XII wieku bazylika św. Kastora – jeden z ładniejszych kościołów w mieście.
Przy Jesuitenplatz uwagę przyciąga kościół jezuitów o białej fasadzie z oryginalną rozetą . Wnętrze kościoła zaskakuje niezbyt ciekawą nowoczesnością. Sąsiednie budynki dawnego konwentu jezuickiego  zajmuje obecnie ratusz.

Przy Josef-Görres-Platz znajduje się ciekawa fontanna w kształcie łodzi z wysoką, bogato rzeźbioną kolumną.  Historiensäule prezentuje historyczne fazy rozwoju miasta.

Po drugiej stronie Renu, na skalistym wzgórzu wznosi się forteca Ehrenbreitstein. Została zbudowana w X wieku, następnie rozbudowywana przez wieki stała się jedną z największych twierdz w Europie. Dzisiaj znajduje się tu muzeum i schronisko młodzieżowe.
Z tarasu twierdzy rozciąga się wspaniały widok na miasto, Ren i Mozelę.

Informacja turystyczna znajduje się w ratuszu przy Jesuitenplatz.

 

Sankt Goar

 

Sankt Goar atrakcjeNiewielkie Sankt Goar  położone jest u podnóża wielkiego zamczyska Rheinfels, należącego niegdyś do potężnych hrabiów von Katzenelnbogen, pobierających wysokie cła od handlu rzecznego. Zamek częściowo znajduje się w ruinie, częściowo udostępniony jest do zwiedzania.
Po drugiej stronie Renu ponad Saint Goarhousen znajdują się dwa kolejne zamki – mniejszy Maus i większy Katz. Zamek Maus został wybudowany w 1356 roku przez arcybiskupa trewirskiego, który również chciał czerpać zyski z myta. Jednakże hrabiowie von Katzenelnbogenw odpowiedzi wybudowali obok większy zamek Katz. Mniejszy zamek szybko więc zyskał przydomek Maus, i tak nazywany jest do dzisiaj.
Zamek Katz jest własnością prywatną i nie jest udostępniony zwiedzającym.

 

 

 

Oberwessel

 

Oberwesel NiemcyOberwessel to kolejne średniowieczne miasteczko nad środkowym Renem. Otoczone jest murem obronnym, który niemal w całości przetrwał do dziś. Zadbane szachulcowe domki tworzą ładną starówkę, na której obejrzenie wystarczy krótki spacer.
Nad miastem góruje zamek Schönburg z XII wieku. Zniszczony w 1689 roku przez Francuzów popadł w ruinę, z której wyratował go amerykański milioner, odbudowując część zamku i tworząc w nim hotel. Można wejść na dziedziniec zamku, skąd roztacza się ładny widok na Ren i okolicę.
 

 

 

Bacharach

 

Bacharach mapaBacharach to jedno z najładniejszych miasteczek, położonych w Dolinie Środkowego Renu (przełomie Renu). Jest tu urocza starówka, otoczona murem, dobrze utrzymane kolorowe szachulcowe domy, brukowane uliczki i place. Na wzgórzu ponad miastem wznosi się XII-wieczny zamek Stahleck. Częściowo zniszczony, ale w zachowanej części mieszkalnej zamku urządzono schronisko młodzieżowe. Można wejść na dziedziniec zamkowy, skąd roztacza się wspaniały widok na miasteczko i Ren ze statkami i barkami płynącymi w obu kierunkach.

 

Bacharach atrakcje

Po drodze do zamku mija się ruiny Wernerkapelle, kaplicy zbudowanej z czerwonego piaskowca. Zaintryguje ta budowla, ale w żadnym przewodniku nie ma informacji na jej temat. Oto, co udało się znaleźć na ten temat na miejscowej stronie internetowej. Kaplica ta była budowana przez 140 lat (od ok.1287 do 1430) w miejscu, gdzie znaleziono martwego młodego człowieka Wernera. Ponieważ był to okres prześladowań Żydów – to im właśnie przypisano jego śmierć, jako ofierze rytualnego obrzędu. Miejscowa ludność chciała, aby Werner został świętym, ale kiedy Watykan nie wyraził na to zgody wybudowano kaplicę. Miała być miejscem pielgrzymek i upamiętniać jego śmierć.
Kaplica została zrujnowana w 1689 roku podczas ataku Francuzów na zamek Stahleck.

 

 

Rüdesheim

 

Nemcy - Rudesheim - starówka, zabytki, winiarnieRüdesheim to wioska winna położone wśród winnic nad Renem, po przeciwnej stronie od Bingen. Znana jest z zabytkowej, zwykle bardzo zatłoczonej uliczki Drosselgasse z mnóstwem winiarni i pubów. Szczerze powiedziawszy w miasteczku są tylko ze dwie ładne uliczki, a na Drosselgasse więcej jest sklepików z pamiątkami niż Weinstuben…

 

 

 

 • Przełom Renu
 • Przełom Renu
 • Przełom Renu
 • Przełom Renu
 • Przełom Renu
 • Przełom Renu
 • Bacharach
 • Bacharach
 • Bacharach
 • Bacharach
 • Bacharach
 • Bacharach
 • Bacharach
 • Bacharach
 • Bacharach
 • Bacharach
 • Bacharach
Dodaj komentarz
Współpraca