Bagaż podręczny w samolocie – co trzeba o nim wiedzieć?

 

Bagaż podręczny zabiera się ze sobą bezpośrednio do kabiny samolotu. Musi mieć on określone wymiary, wagę, a także zawartość. Z tego powodu przed podróżą należy zapoznać się z regulaminem przewozu linii lotniczych, z których korzystamy.

 

Zakup biletu i zaplanowanie wyjazdu to dopiero początek wyzwań związanych z podróżą samolotem. Kolejnym krokiem, który czeka każdego podróżnika, jest pakowanie. Aby uniknąć stresujących sytuacji na lotnisku tuż przed wylotem, warto wcześniej dowiedzieć się, czym dokładnie jest bagaż podręczny i jakie wymagania mają w tej kwestii określone linie lotnicze.

 

Czym jest bagaż podręczny?

Bagaż podręczny to walizka, którą zabiera się ze sobą bezpośrednio na pokład samolotu, w przeciwieństwie do bagażu rejestrowanego, umieszczanego w luku bagażowym i płatnego dodatkowo. Wzięcie ze sobą rzeczy podręcznych nie wiąże się z żadnymi opłatami, dlatego odbywając krótką podróż, warto tak zaplanować pakowanie, aby wszystko zmieścić do bagażu podręcznego. Pozwoli to zaoszczędzić pieniądze.

 

Regulamin przewozu pasażerów i bagażu

Wymagania dotyczące bagażu podręcznego mogą się nieco różnić w zależności od wybranych linii lotniczych. Aby uniknąć nieporozumień z tym związanych, kilka dni przed podróżą warto zapoznać się z regulaminem przewodu danej linii. Tam znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące dokładnych wymiarów walizki (które są szczególnie istotne podczas podróży tanimi liniami lotniczymi), jej wagi, a także listy produktów dozwolonych i zabronionych na pokładzie samolotu.

Udając się poza granice Polski, warto również zapoznać się z listą rzeczy, jakie można zarówno wwozić, jak i wywozić z miejsca docelowego naszej podróży. Takie informacje zwykle znajdują się na urzędowych stronach danego kraju.

 

Płyny w bagażu podręcznym

Podczas kompletowania bagażu podręcznego istotny jest sposób pakowania płynów. Na pokład samolotu można bowiem zabrać ze sobą płyny w plastikowych pojemnikach o maksymalnej pojemności 100 ml. W walizce kabinowej dozwolone jest przewożenie maksymalnie 1 l płynów, najlepiej zapakowanych w przezroczystą torebkę.

 

Niedozwolone przedmioty w bagażu podręcznym

W bagażu podręcznym nie można przewozić przedmiotów, które mogłyby kogoś zranić lub w inny sposób zagrozić bezpieczeństwu pasażerów. Na pokładzie samolotu zabronione jest zatem posiadanie wszelkiego rodzaju noży, żyletek, brzytew, śrubokrętów, młotków czy pił. Do przedmiotów zakazanych należą również zapalniczki, zapałki, płyny łatwopalne, środki chemiczne, materiały wybuchowe, broń (w tym także atrapy broni, nawet dziecięce zabawki). W przypadku jakichkolwiek wątpliwości ze strony osoby kontrolującej możemy zostać poproszeni o usunięcie konkretnego przedmiotu z walizki.

 

Sprzęt elektroniczny w samolocie

Sprzęt elektroniczny, taki jak laptop, telefon komórkowy, aparat fotograficzny czy kamera, najlepiej przewozić w bagażu podręcznym. Wówczas istnieje mniejsze ryzyko ewentualnego uszkodzenia lub zgubienia urządzeń wśród innych walizek przewożonych w luku bagażowym. Niektóre linie lotnicze pozwalają nawet przewozić laptop w osobnej torbie.

  • bagaż podręczny
Dodaj komentarz