Bazylika Św Pawła za Murami Rzym

(San Paolo fuori le Mura)

 

bazylika św pawła za muramiŚw. Paweł został stracony przez ścięcie ok. 66 roku. W miejscu jego pochówku postawiono niewielką kapliczkę.

 

Które miast Włoch

Bazylika powstała w latach 386 – 440 i do dziś wygląda jak ta z IV wieku. W 1823 roku pożar strawił niemal całą bazylikę. Odbudowano ją jednak z całą pieczołowitością na podstawie oryginalnych planów. Odbudowa trwała prawie 100 lat. Większość elementów dekoracyjnych bazyliki pochodzi więc z XIX wieku, a piękne bizantyjskie mozaiki też są wierną rekonstrukcją.
 

Bazylika św. Pawła jest drugą co do wielkości bazyliką w Rzymie. Po obu stronach nawy głównej biegną dwie nawy boczne, oddzielone 80 ogromnymi granitowymi kolumnami.
Dość proste, przestronne wnętrze, wysokie kolumny, piękne mozaiki na łuku i absydzie, ładna marmurowa posadzka sprawiają, że kościół budzi zachwyt.

 

Bazylika Św Pawła w RzymiePod ołtarzem znajduje się konfesja św. Pawła z IV wieku.
(Konfesja to grobowiec męczennika, znajdujący się we wnętrzu świątyni).

 

Wokół naw i transeptu, tuż poniżej poziomu okien znajdują się portrety papieży – począwszy do św. Piotra aż po obecnego papieża.

 

Z portretami tymi związana jest legenda, że jeżeli wszystkie miejsca zostaną wypełnione to nastąpi koniec świata. Kiedy papież Pius VII spostrzegł, że nie ma już miejsca na portret jego następcy – spodziewał się katastrofy. Kiedy w czerwcu 1823 wybuchł pożar i pochłonął bazylikę nikt nie odważył się o tym powiedzieć papieżowi, który znajdował się na łożu śmierci (zmarł w sierpniu). Paradoksalnie pożar przyczynił się do zrobienia miejsca w odnowionej bazylice na portrety następnych papieży.

 

Warto zobaczyć także piękny krużganek z misternie wykonanymi żłobkowanymi i spiralnymi kolumienkami.

 

bazylika sw pawłaWspaniałą pamiątką z wakacji zagranicznych, wyjazdu turystycznego czy też wycieczki objazdowej jest ... fotoksiążka.  Albumy fotograficzne w nowoczesnej postaci fotoksiążki są atrakcyjniejsze dla oglądających niż  typowe albumy ze zdjęciami a dodatkowo stanowią wspaniałą pamiątkę na przyszłość. 

 

 fotoksiążka tanio

  • San Paolo fuori le Mura
  • Bazylika Św Pawła za Murami
  • bazylika za murami
  • bazylika św. pawła za murami wizerunki papieży
  • rzym bazylika św pawła
  • portrety papieży
  • portrety papieży Bazylika sw. Pawła
  • Bazylika sw Pawla
  • rzym zabytki

Komentarze

IDZI WACH CHICAGO

Piękny Kościół .

Dodaj komentarz
Współpraca