Bazylika Santa Maria degli Angeli Rzym
Bazylika Santa Maria degli Angeli została „wbudowana” w pozostałości Term Dioklecjana z III wieku.
Zadanie od papieża Piusa IV otrzymał 86-letni już Michał Anioł, który w 1561 roku wykonał projekt kościoła. Prace zostały zrealizowane przez jego ucznia Jacopa del Duca.
Kościół ma imponujące wnętrze, w którym znajduje się 8 kolumn z czerwonego granitu, pochodzących z Term Dioklecjana. Każda ma 14m wysokości i jest z wykonana jednego kawałka kamienia.
Na podłodze bazyliki znajduje się skomplikowany instrument astronomiczny w postaci linii ozdobionej znakami zodiaku.
O godzinie 12:15 (latem o 13:15) promień słońca, wpadający do świątyni przez specjalnie wycięty w gzymsie otwór pada dokładnie na wyznaczoną na podłodze linię.
Na polecenie papieża Klemensa XI wszystkie oznaczenia zostały wykonane przez Francesco Bianchini – astronoma, matematyka, historyka i filozofa. Miały być gotowe na Rok Jubileuszowy 1700, jednak zakończone zostały dopiero w 1703 roku
Jest słynną meridianą papieską i był kiedyś najdokładniejszym zegarem w Rzymie.
W XVIII wieku projekt Michała Anioła został zmieniony tak, że nowy ołtarz główny został postawiony naprzeciw wejścia, przez co poprzednia nawa główna zmieniła się transept.
W 2006 roku zostały osadzone nowe wrota, które są dziełem mieszkającego w Paryżu i we Włoszech polskiego rzeźbiarza Igora Mitoraja.