Bazylika św. Piotra w Okowach (San Pietro in Vincoli)
Bazylika stoi przy niewielkim placu nieopodal Koloseum. Z pozycji placu budowla zupełnie nie wygląda jak kościół. Do wejścia pod niewielkimi arkadami prowadzi kilka niewysokich schodków.
Â
Po przekroczeniu drzwi wejściowych oczom ukazuje się ładne i obszerne wnętrze, z nawą główną otoczoną kolumnadą. W konfesji pod ołtarzem znajduje się urna z łańcuchem, którym był skuty św. Piotr w więzieniu mamertyńskim.
Â
Â
Tuż przed ołtarzem, na końcu prawego transeptu znajduje się przyścienny pomnik nagrobny Juliusza II – marmurowe dzieło Michała Anioła.
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Â
Â
ciekawostki:
Zaprojektowany w 1505 roku grobowiec-mauzoleum Juliusza II z mleczno-białego marmuru, bogato zdobiony płaskorzeźbami i otoczony 40 ponadnaturalnej wielkości figurami miał stanąć w Bazylice św. Piotra. Kiedy w 1513 roku zmarł papież Michał Anioł przystąpił do prac. Jako pierwsza powstała rogata postać Mojżesza z surowym obliczem Juliusza II. Jednakże w ciągu kolejnych lat rzeźbiarz angażowany był do innych prac – malował freski w kaplicy Sykstyńskiej, nadzorował budowę Bazyliki św. Piotra, nie miał więc czasu, aby dokończyć dzieło.
 Dopiero w 1542 roku, pod naciskiem spadkobierców Juliusza II, powstał skromny w porównaniu do pierwotnego, nowy projekt nagrobka. Bezspornym dziełem Michała Anioła jest Mojżesz, co do posągów Lei i Racheli – dwóch żon Jakuba – zdania są podzielone. Jedni twierdzą, że jest to również dzieło mistrza, inni natomiast, że są dziełem jego uczniów, podobnie jak pozostałe rzeźby i elementy pomnika.
 Papież Juliusz II jednak tu nie spoczywa, nie ma nawet swojego nagrobka w Bazylice św. Piotra, której budowę zainicjował. Został pochowany w skromnym grobie stryja papieża - Sykstusa IV.