Belgrad

 

Belgrad jest stolicą Serbii i liczy około 1,7 miliona mieszkańców. Jest to jedno z najstarszych miast w Europie i już w czasach starożytnych było ważnym skrzyżowaniem dróg wschodniej i zachodniej Europy. Miasto leży na dwóch międzynarodowych drogach wodnych, u zbiegu rzek Sawy i Dunaju, które otaczają go z trzech stron. Ze względu na to stanowisko, Belgrad jest trafnie nazywaną bramą do Bałkanów i drzwiami do Europy Środkowej. Beogradska Tvrđava to najstarszy zabytek kulturowy i historyczny w Belgradzie.

Dla turystów równie interesujące mogą być Skadarlija, Konak Kneginje Ljubice, Kapetan Mišino Zdanje, Stary Pałac i Nowy Pałac oraz Hram Svetog Save (Katedra Świętego Sawy) i Budynek Serbskiego Zgromadzenia Narodowego. Belgrad jest ważnym ośrodkiem kulturalnym, ze względu na liczne lokalne i międzynarodowe wydarzenia teatralne, filmowe, muzyczne i inne wydarzenia kulturalne. Belgrad jest również gospodarzem wielu konferencji i targów, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Ponad 40 międzynarodowych targów co roku odbywa się w Belgradzie. Wiele zarówno europejskich, jak i światowych wydarzeń sportowych odbyło się w Belgradzie.

Znajduje się tu więc wiele stadionów sportowych. Belgrad Arena to wielofunkcyjne miejsce, idealne na wszystkie wydarzenia sportowe, kulturalne i rozrywkowe. Może pomieścić 20 000 odwiedzających. Jest tu również dużo udogodnień dla wielu sportów na świeżym  powietrzu, szczególnie wodnych i ekstremalnych. Ada Ciganjila i Belgrad Marathon organizowane są tutaj co roku. U stóp na wzgórza, na Zemun Quay, nad brzegiem Dunaju, znajduje się wiele restauracji oferujących muzykę na żywo, a także kawiarnie  i kluby.

Jest to również popularne miejsce na spacer i miejsce spotkań dla rybaków i artystów, z jego przystaniami i licznymi galeriami. Belgrad jest również stolicą serbskiej kultury, edukacji i nauki. Mieści się tu także największa liczba ważnych krajowych instytucji naukowych i artystycznych.

Serbska Akademia Nauki i Sztuki została założona w  1886 roku jako Królewska Akademia Serbska. Natomiast Biblioteka Narodowa Serbii została założona w 1832 roku, Muzeum Narodowe zostało założone w 1841 roku, zaś Teatr Narodowy w 1869 roku. Jest także siedzibą Uniwersytetu w Belgradzie, założonego w 1869 roku, jako Szkoła Wyższa, a także Akademia Sztuk Pięknych.

Dodaj komentarz
  • Wynajem autokarów w Warszawie

    firma Europe-Tour

    tel. (22) 622-04-24