Berlin Niemcy atrakcje i co warto zobaczyć

 

Berlin zabytki i zwiedzanie

 

W ostatnich latach, po zjednoczeniu Niemiec Berlin bardzo się zmienił. Po wyburzeniu dzielącego miasto muru powstało wiele nowych i nowoczesnych budynków, ulic i placów.

 

Berlin atrakcjeNawet niektóre budowle uzyskały nowe oblicze. Reichstag, który stał się siedzibą niemieckiego Parlamentu został poddany gruntownej renowacji oraz zyskał ogromną szklaną kopułę ponad salą obrad. Pod kopułą znajduje się spiralny chodnik, który udostępniony jest dla zwiedzających. Rozciąga się stąd wspaniały widok na miasto.
Ale uwaga – chociaż wejście jest bezpłatne, to trzeba wcześniej zarejestrować się na stronie internetowej, podać termin wizyty i uzyskać wejściówkę, którą należy wydrukować. Wszystkie informacje można znaleźć na stronie www.bundestag.de

 

 

 

Berlin zwiedzanieCharakterystycznym miejscem w Berlinie jest Brama Brandenburska, z przepięknym zwieńczeniem w postaci czterokonnego rydwanu, powożonego przez boginię zwycięstwa. Pełniła kiedyś funkcję Łuku Triumfalnego, odbudowana po wojnie stała się częścią muru dzielącego miasto i nikt nie mógł się do niej nawet zbliżyć. Dopiero po upadku muru w 1989 roku została ona ponownie otwarta. Jest symbolem zjednoczenia Niemiec, symbolem pokoju i wolności.

 

Atrakcje w Niemczech

Berlin pełen atrakcji turystycznych, zabytków i ciekawych miejsc skłania do robienia wielu zdjęć. Po powrocie warto z nich zrobić odbitki fotograficzne lub fotoksiążkę. Bez problemu i wysokiej jakości możesz je zamówić na stronie  Zaprojektuj-sam

 

Berlin noclegiPrzy Friedrichstrasse natomiast pozostał Checkpoint Charlie, w którym znajdowało się przejście graniczne pomiędzy wschodnią a zachodnią częścią Berlina.

 

 

 

 

Berlin muzeaNieopodal Bramy Brandenburskiej, ogromny plac przy zbiegu Ebertstrasse i Berlinerstrasse pokryty jest  betonowymi blokami, ustawionymi w równoległych szeregach. Jest to odsłonięty w 2005 roku Pomnik Ofiar Holokaustu, upamiętniający 6 mln Żydów, pomordowanych podczas II wojny światowej.

 

 

Nowoczesne szklane wieżowce przy Potsdamer Platz zostały zaprojektowane i wzniesione po upadku muru berlińskiego, który przebiegał w pobliżu. Szczególną uwagę przyciąga Sony Center, ciekawy architektonicznie obiekt mieszczący sklepy, kina, restauracje i kawiarnie.

 

zabytki w berlinieatrakcje w berlinieberlin zabytki

 Berlin zwiedzanie

 

 

 

 

 

zabytki berlinaW betonowym centrum socjalistycznego Berlina nieopodal Alexanderplatz stoi mierząca 368 metrów wieża telewizyjna. W szklanej kuli na szczycie znajduje się taras widokowy oraz restauracja, w której stoliki znajdują się na obrotowej podłodze. Pełny obrót dokonuje się w ciągu pół godziny.  Jako najwyższy obiekt w mieście jest doskonałym punktem orientacyjnym.

 

Mur berliński - powstał w 1961 roku. Postawiono go szybko na długości 166 km, aby zapobiec fali przenoszenia się mieszkańców z sektora rosyjskiego do sektorów administrowanych po wojnie przez Brytyjczyków, Amerykanów i Francuzów.  Mur rozdzielił place, ulice i domy. Wydzielił Berlin Zachodni, który obejmował sektor amerykański, brytyjski i francuski. Pozostała część miasta - Berlin Wschodni stanowił stolicę DDR. Mur dzielił miasto na dwie części przez 28 lat - do listopada 1989 roku, kiedy został spontanicznie zburzony przez mieszkańców, zapoczątkowując zjednoczenie Niemiec Wschodnich i Zachodnich w jedno państwo.

Muru w zasadzie już nie ma, ale możemy zobaczyć, którędy przebiegał, ponieważ miejsca, w których istniał wyznacza brukowany pas przebiegający w poprzek ulic, placów i skwerów.

 

Berlin atrakcjeBerlin zdjęciaco zobaczyć w berlinieBerlin zabytki

 

 

 

 

 

 

Po murze berlińskim pozostawiono ślad w postaci brukowanego pasa, biegnącego wzdłuż lub w poprzek nowych ulic i skwerów. Dla upamiętnienia pozostawiono fragment muru, który stanowi dziś niepowtarzalną galerię o tematyce historycznej, pokojowej, ekologicznej, poszanowania praw człowieka – The Eastside Galery.

Berlin zabytkiBerlin atrakcjeBerlin noclegi

 

 

 

 

 

Katedra (Berliner Dom) - została wzniesiona przez cesarza Wilhelma II. W krypcie katedry spoczywa blisko 100 członków rodziny Hohenzolhernów.

 

Berlin atrakcje Berlin muzea Berlin metro

 

 

 

 

 

 

Aby trafić ponownie na tą stronę wpisz w wyszukiwarce:

 • berlin mapa zabytków
 • mapa berlina z zabytkami
 • berlin mapa turystyczna
 • berlin zabytki
 • berlin zwiedzanie mapa

 Frazy prowadzące do tej strony:

Berlin zabytki, Berlin atrakcje, Berlin zwiedzanie, Berlin muzea, Berlin noclegi

 • Alexander Platz
 • Brama Brandenburska
 • Brama Brandenburska
 • Checkpoint
 • Berlin 2017
 • Sony Center
 • Ratusz
Dodaj komentarz
Współpraca