Besancon Francja atrakcje i zwiedzanie

 

Besançon zostało założone w czasach rzymskich w zakolu rzeki Doubs. Z tamtego okresu zachowała się Porta Noire - łuk triumfalny z II wieku oraz pozostałości amfiteatru, które znajdują się nieopodal Katedry św. Jana.
W Katedrze warto zwrócić uwagę na XIX-wieczny zegar astronomiczny z 70 tarczami i tysiącami ruchomych kółek i trybów, wprawiających go w ruch. Techniczne arcydzieło tamtego czasu. Na tarczach można było odczytać 122 różne wskazania, między innymi godziny wschodu i zachodu słońca, wskazania kalendarza, ruchu planet czy godziny przypływu w różnych portach. Mechanizm zegara jest codziennie ręcznie nakręcany.


Besançon od XVIII wieku słynie z produkcji francuskich zegarów.

Besancon zabytki

Centralna część Starówki wyłączona jest z ruchu kołowego, a wzdłuż brukowanych ulic ciągną się domy i rezydencje zbudowane między XV i XX wiekiem z miejscowego dwubarwnego piaskowca. Na szczególną uwagę zasługuje renesansowy Pałac Granvelle przy Grande Rue 96, zbudowany w 1540 roku dla kanclerza cesarza Karola V Habsburga.

W pałacu znajduje się obecnie muzeum zegarów, gdzie jak na miasto o zegarmistrzowskich tradycjach przystało, można zobaczyć różnorakie instrumenty pomiaru czasu - od zegarów astronomicznych począwszy, na kwarcowych i atomowych kończąc.

Besancon Francja

 

Ponad miastem na wysokiej skale góruje ogromna Cytadela, kolejne dzieło wielkiego francuskiego projektanta twierdz i fortyfikacji – Vaubana. Jako jedna z najładniejszych została wpisana na listę dziedzictwa UNESCO. Na terenie Cytadeli znajdują się trzy muzea oraz mini zoo, akwarium i insektarium.
Z góry roztacza się ładny widok na miasto i okolicę.

Besancon twierdza

 

Bilet wstępu do Cytadeli – 9,20 € dorośli, 6,10 € dzieci; upoważnia do wejścia do wszystkich muzeów, zoo, akwarium i insektarium na terenie Cytadeli.
Do Cytadeli można dostać się autobusem z miasta Ginko Nr 17 – bilet do Cytadeli i na autobus w obie strony kosztuje odpowiednio: 11,48 € i 8,38 €.

 

Biuro informacji turystycznej znajduje się w północnej części miasta, po drugiej stronie rzeki przy Place de la 1ère Armée Française (tuż za mostem de la Republique, po prawej stronie idąc od strony Starówki).

Byłeś w Besançon ?  Co szczególnie zwróciło Twoją uwagę ?  Jakie atrakcje Besançon uważasz za godne polecenia ? Napisz poniżej krótki komentarz aby pomóc innym. 

 

 • besançon
 • besancon
 • besancon atrakcje
 • besancon mapa
 • besancon zdjęcia
 • besancon francja
 • besancon atrakcje turystyczne
 • besancon zabytki
 • besancon zwiedzanie
 • besancon co warto zobaczyć
 • besancon przewodnik

Komentarze

Marcin, Brwinów

Byłem 08/2017. Jednak na cytadelę dotarliśmy zbyt późno i nie zwiedziliśmy jej całej, na to potrzeba wiecej czasu. Co zwróciło moją uwagę to materiał z którego zostały zbudowane zabytkowe kamienice na starym mieście, jest to piaskowiec nie wymagający konserwacji. Nie był nigdy tynkowany ani malowany a pomimo to zachował swój niepowtarzalny styl. Piękna katedra w której są informacje turystyczne w językach: niemieckim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, francuskim i angielskim. Zabrakło mi języków słowiańskich więc poczułem się obco. Obserwując miasto widać wielokulturowość jednak wśród zwiedzających cytadelę nie widziałem turystów ciemnoskórych. Od razu wyrobiłem sobie ideologię że ciemnoskórych widocznie nie interesuje historia Francji a jedynie jej socjal.
Nie jestem rasistą, ale w pierwszym kontakcie z miastem widać sporo "lewaków" więc pozostawiając samochód na pierwszym wolnym parkingu nie byłem pewien czy będę miał czym wrócić do Polski . Ale wracając do Besancon to miasto wyjątkowe ze swoimi problemami . To miasto kontrastów i przemian, nowych inwestycji jak np. wyjątkowa nadbudowa nad rzeką - drewniany deptak. Wiele rozwiązań architektonicznych godne naśladowania i pozazdroszczenia ,których w Polsce jeszcze przez dziesięciolecia nie zobaczymy. - A przypomnę że mówimy jednak o mieście dość prowincjonalnym jak na skalę kraju , o mieście z około 120tys.mieszkańców. Będąc za granicą zwracam jak mało kto uwagę na szczegóły i w Besancon jest wiele rozwiązań które mogliby zobaczyć nasi projektanci przestrzeni publicznej. Np. ławeczki z "wygiętej" stali, tramwaj jadący po trawie w okolicach parku, marmurowe płyty na pasażu, granity, sposób wkomponowania torów tramwajowych w granity chodnikowe, nadbudowana kładka nad rzeką - chodnik dający dodatkową przestrzeń publiczną, uliczki w starym mieście na jednym poziomie, tzn. asfalt wylany na równi z chodnikiem, (brak krawężnika)- nigdy wcześniej nie widziałem takiego rozwiązania. Co jeszcze wyjątkowe to wydrążony tunel na kanał wodny pod górą cytadeli, zaaranżowano tam pas dla rowerzystów i piszych .
Do Besancon dojechałem od strony Szwajcarii i co tradycyjnie mi się podobało to ronda i bezkolizyjny spodób poprowadzenia ruchu tranzytowego. Nie ma rozwiązań typu - skrzyżowanie ze światłami jak w Polsce , co przyczynia się tylko do powstawania korków na drodze.Francja słynie z rond i bezkolizyjnych rozjazdów - tak powinno się projektować drogi. Niestety Polska a Francja to przepaść cywilizacyjna , technologiczna, architektoniczna. Różnica i przewaga Francji polega na tym że nie robi się tam rzeczy na "odwal się", na "teraz i już". Projekty są ponadczasowe, z dobrych materiałów, nie ma tandety. Krawężniki z granitów - nie betonowe. To są te różnice które widać na dzień dobry, a przy krawężnikach nie zalegają tony piachu jak w PL.

Dlaczego Besançon nazywa się Besançon?

Besançon założone w czasach rzymskich w zakolu rzeki Doubs. Dlaczego Besançon nazywa się Besançon?

Alicja , Wadowice

Ludzie w tym mieście są bardzo mili i dumni ze swego pochodzenia. Ich specyficzny akcent jest tematem żartów przyjezdnych z innych regionów Francji .Większość ludzi w tym mieście jest w stanie komunikować po angielsku.Centrum Besancon jest pełne zabytkowych budynków, warto spacerować powoli i zaglądać na podwórka (gdy bramy do budynków są otwarte ;-) Parę kilometrów od centrum miasta można zobaczyć piękną bazylikę Saint Ferjeux.

Zbigniew Borek Kalisz

Byłem w Besancon,podzielam spostrzeżenia Pana Marcina z Brwinowa,ale nazywanie kogoś lewakiem ,nie najlepiej świadczy o Panu.Widzę duże wpływy propagandzistów PiS.Nie nazwę ich prawakami.

Dodaj komentarz
Współpraca