Bezpieczeństwo na wakacjach – co ze sobą zabrać?

  • wyposażenie kierowcy samochodu

 

Wybierając się na wakacje, pamiętamy głównie o tym, żeby zabrać ze sobą ulubione ubrania, okulary przeciwsłoneczne i ulubione książki i muzykę, słowem – zestaw do relaksu. I choć urlop powinien być najbardziej beztroskim czasem w ciągu roku, nie możemy zapominać jednak o najważniejszych kwestiach, czyli o bezpieczeństwie. Co musimy ze sobą zabrać na wakacje?

 

Na wakacje samochodem!

 

Jeśli zamierzamy podróżować samochodem, musimy szczególnie zadbać o bezpieczeństwo. Szczególnie, jeśli często będziemy zmieniali miejsce pobytu, np. w czasie wycieczek objazdowych. Wówczas niezbędnym elementem wyposażenia kierowcy powinien być alkomat będący gwarantem bezpiecznej jazdy. Na wakacjach wieczorne drinki nie są bowiem niczym niezwykłym, a w luźnej, wypoczynkowej atmosferze łatwo można przesadzić. Niewielu z nas zdaje sobie natomiast sprawę, jak długo alkohol może zostać we krwi – nawet wtedy, gdy zdaje nam się, że jesteśmy trzeźwi!

Dodatkowo pamiętajmy również o wykonaniu przeglądu auta przed wyjazdem, sprawdzeniu płynów i ewentualnym uzupełnianiu ich w drodze, a także o standardowym wyposażeniu, jakim jest gaśnica, trójkąt i apteczka pierwszej pomocy.

 

wyposażenie apteczki podrożnej

 

Wyposażenie apteczki podróżnej

 

Na wakacjach koniecznie skomponujmy także własną apteczkę! Włóżmy do niej wszystkie leki, które stale przyjmujmy my lub członkowie naszej rodziny. Pamiętajmy także o kilku dodatkowych lekarstwach, które mogą się przydać w różnych okolicznościach – przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, leki na zgagę i uczulenia czy też tabletki uspokajające na stresujące sytuacje. Co więcej, zadbajmy także o zestaw akcesoriów pomocnych przy zranieniach. Zacznijmy od standardowych plastrów i wody utlenionej, ale pamiętajmy też o gazach o bandażach. Do apteczki schowajmy krem do opalania, ale i piankę na oparzenia, jak również pomadkę do ust z filtrem.

 

Awaryjne pieniądze!

 

W podróży, szczególnie zagranicznej, koniecznie miejmy ze sobą awaryjne pieniądze. Choć nikomu tego nie życzymy, czasami na wakacjach zdarza się, że ktoś nas okradnie i zostajemy wówczas bez funduszy do życia. Wówczas możemy zapomnieć o relaksującej atmosferze i odpoczynku, na który czekaliśmy cały rok. Dlatego też przede wszystkim, zawsze nośmy ze sobą małe kwoty, a to co zostawiamy w apartamencie czy hotelu, pochowajmy w przynajmniej kilku skrytkach. Najlepszym pomysłem okaże się jednak wyrobienie karty walutowej, na którą w każdej chwili będziemy mogli przelać pieniądze.

 

niezbędne dokumenty na wakacjach

 

Niezbędne dokumenty!

 

Oczywistą rzeczą jest, że powinniśmy zabrać ze sobą wszystkie potrzebne dokumenty – dowód osobisty oraz paszport z wizą (jeśli jedziemy poza strefę Schengen), bilety lotnicze oraz potwierdzenie wynajmu hotelu czy mieszkania, ubezpieczenie lub polisę podróżną, a także legitymację studencką (może się okazać pomocna przy uzyskiwaniu zniżek na wejścia do atrakcji turystycznych). Warto też wyrobić kartę EKUZ honorowaną w państwach Unii Europejskiej – poświadczy ona o tym, że jesteśmy ubezpieczeni w ramach NFZ i należy nam się darmowa pomoc lekarska.

 

Dodaj komentarz