Certosa Di Pavia Włochy

 

 Certosa Di Pavia 8 km na północ od Pawii.


Kolejny etap naszej podróży to Certosa di Pavia – jeden z najokazalszych klasztorów w Europie, wzniesiony w XIV w. na zlecenie Gian Galeazzo Viscontiego, jako mauzoleum rodziny.


Certosa Di Pavia WłochyPrzepiękna elewacja zewnętrzna opactwa była niestety w połowie przesłonięta płachtą budowlaną z powodu prac renowacyjnych. Szkoda!
Wiemy z przewodnika, że jeden z zakonników, zwolniony z przysięgi milczenia, oprowadza grupę (jeśli taka się zbierze) po opactwie. Wchodzimy na dziedziniec i z radością stwierdzamy, że jest taka grupka - dołączamy więc do nich. Mnich mówi po włosku, więc niewiele rozumiemy. Ale warto obejrzeć wewnętrzne, koronkowe krużganki i zadbane dziedzińce oraz eremy mnichów, składające się z pokoiku, kaplicy i ogródka. Otwory z okiennicą z boku każdych drzwi celi umożliwiały dostarczanie mnichom pożywienia bez konieczności porozumiewania się. Przy wyjściu mnich-przewodnik zbiera dobrowolną opłatę.
W sklepiku klasztornym można kupić sławny likier Chertreusse, miód, ziołowe karmelki i pamiątki.

Certosa Di Pavia klasztorJest południe, czujemy się głodni, więc zamierzamy zatrzymać się w Pavii i zjeść tam prawdziwą włoską pizzę. Niestety jest pora sjesty i wszystkie restauracje i bary są zamknięte.
Nie pozostaje nam nic innego, jak udać się w dalszą drogę do celu i tam dopiero coś przekąsić.

 

Certosa Di Pavia Włochy

 

Dodaj komentarz
Współpraca