Chania Kreta atrakcje zwiedzanie zabytki

 

Chania (czasem również pisane Hania lub Khania) jest jednym z najstarszych miast na Krecie, o bogatej i burzliwej historii. Dziś jest drugim najbardziej zaludnionym miastem na wyspie. Zachowało ono jednak swoją tradycyjną architekturę, z wieloma zabytkami z czasów panowania Wenecjan i Turków.

 

Chania Kreta

 

 

 

Port Wenecki z jego charakterystyczną latarnią morską należy do najbardziej malowniczych miejsc w mieście. Został zbudowany przez Wenecjan między 1320 a 1356 rokiem. Od strony morza port chroniony jest falochronem tworzącym rodzaj bulwaru. Forteca Firkas u wejścia do portu oraz bastion św. Mikołaja po środku falochronu stanowiły zabezpieczenie przed korsarzami.
Port otoczony jest odrestaurowanymi weneckimi kamieniczkami, które dodają uroku przystani. Latem w jednej z wielu otwartych tu restauracji, kawiarń czy barów można napić się kawy lub zjeść śniadanie, mając przed oczami uroczy widok na latarnię morską.
Wieczorami tawerny w porcie są zatłoczone, a błyskający promyk latarni odbija się malowniczo w granatowej wodzie. Nic dziwnego, że port w Chani jest jednym z najchętniej fotografowanych miejsc na Krecie.
 

Innym charakterystycznym punktem portu, którego nie sposób nie zauważyć jest turecki meczet Yiali Tzami. Jest to kwadratowy budynek z wielką kopułą, wspartą czterema łukami. Oprócz wielkiej kopuły znajduje się jeszcze sześć mniejszych kopuł, ale nie ma minaretu. Został on zniszczony na początku XX wieku.
Nazwa Yiali Tzami pochodzi z języka tureckiego - „Yali Tzamissi” i znaczy „Meczet Nadmorski”. Meczet był muzułmańskim miejscem kultu aż do 1923 roku, kiedy ostatni muzułmanie opuścili Kretę podczas wymiany ludności pomiędzy Grecją i Turcją.
Obecnie meczet jest wykorzystywany jako galeria sztuki.

 

 

Wzdłuż brukowanego południowego nabrzeża znajdują się stocznie,Chania grecja zwane obecnie Arsenałami. Są to weneckie konstrukcje z łukowatymi frontami z XV wieku. W tym czasie wenecka flota dominowała na Morzu Śródziemnym. Arsenały były miejscami, gdzie budowano i naprawiano statki. Miały długą i wąską strukturę (50m długości, 9m szerokości) z wysoko sklepionymi dachami na wysokości 10m. Kiedyś posiadały wielkie, drewniane drzwi otwierane na stronę wody, aby statki mogły łatwo wpływać do wnętrza. Po przebudowie nabrzeża w XX wieku dostęp do środka od strony morza stał się niemożliwy.
W czasach panowania Wenecjan znajdowały się tu 23 stocznie – 5 po stronie wschodniej i 15 po stronie północnej portu. Do dzisiaj przetrwało ich tylko 9. Służą, jako pomieszczenia konferencyjne i wystawiennicze.
 

 

 

Tuż za portem znajduje się Starówka z plątaniną wąskich uliczek i zaułków otoczonych starymi domami, pochodzącymi z różnych okresów. Wiele z nich zamieniono na małe hotele, w innych mieszczą się restauracje i sklepy.
Niestety wiele uliczek położonych w głębi miasta jest brudna i zaniedbana, a sklepiki zawalone są tandetnymi pamiątkami, ciuchami i tanią biżuterią. Te pstre i tandetne towary wystawiane są na zewnątrz sklepów, zamieniając uliczki w nieciekawy bazar.

W centrum miasta mieści się Hala Targowa, w której mieszkańcy sprzedają swoje produkty - zioła, ryby, mięso, pamiątki, produkty regionalne i wyroby rzemieślnicze.
Jeszcze na początku XIX wieku był to skraj miasta, gdzie znajdowały się stragany rzeźników, handlarzy ryb i produktów spożywczych, a także liczne karczmy. Rozbudowujące się miasto potrzebowało przestrzeni, więc rozebrano sporą część bizantyjskich i weneckich murów obronnych. W 1911 roku w miejscu starego targowiska rozpoczęto budowę obecnej hali, która ma kształt krzyża z bramą w każdym z czterech ramion.

 

 

Dodaj komentarz
Współpraca