Cirque Gavarnie Francja

 Cirque Gavarnie i Pyrenees

 

Cirque GavarniePo pierwsze Cirque Gavarnie przyciąga turystów niezwykłą scenerią, znajduje się bowiem w samym sercu Parku Narodowego Pireneje. Wzdłuż granicy francusko-hiszpańskiej znajduje się masyw Mont Perdu, który wznosi się na 3000 m wysokości. Na południu zlokalizowane są niezwykłe kaniony Ordesa, Aniscle i Pinera. Na północy znajdują się natomiast kotły z majestatycznym Gavarnie i Troumouse, największe ze wszystkich, i Estaube, najdziksze.

W 1997 roku, wzniesienia liczące ponad 30 tysięcy hektarów otrzymało nagrodę Światowego Dziedzictwa UNESCO, ze względu na swoje wspaniałe walory przyrodnicze i kulturowe.

Znajduje się na świecie tylko 27 takich miejsc, które aktualnie otrzymały taką nagrodę. Gavarnie od dawna budzi zdumienie. Jego reputacja wynika z różnych źródeł poszukiwań inspiracji. Przyjeżdżali tu botanicy, naukowcy, romantycy, malarze, poeci i miłośnicy gór w poszukiwaniu wrażeń lub wyczynów. Już od XVI wieku Gavarnie było kolebką tego, co znane jest jako „Pireneje”. Cirque stało się legendą, kiedy Victor Hugo, autor słynnego poematu „Dieu” nazwał je jako „niemożliwy i niezwykły obiekt” i „Koloseum natury”. Teraz przyszła Twoja kolej, by zobaczyć olbrzymi mur, liczący 1700 metrów wysokości i 14 km w obwodzie. Ta orkiestra koncentrycznych tarasów o niesamowitej symetrii jest otoczona przez kolejne giganty: Górę Perdu (3352 m), Szczyt Marbore (3284 m), Taillon (3144 m) i bardzo znane, legendarne Bréche de Roland.

Można tutaj zobaczyć największy w Europie wodospad, którego różnica wzniesień wynosi 413 m. 

 

Dodaj komentarz
Współpraca