Praca we Włoszech oraz koszty życia

 

Ile można zarobić w słonecznej Italii? Czy życie w kraju o kształcie buta to dobry pomysł? Czy praca we Włoszech się opłaca?

 

Pierwszą kwestią, którą trzeba poruszyć, jest znacząca różnica między północnymi Włochami a południową częścią kraju. Na czym owa różnica polega? Na zarobkach oraz kosztach życia. Północne Włochy są bardziej rozwinięte i droższe, ale pensje są współmiernie większe - nawet o 20% niż na południu. Rozwinięta północ przyciąga co roku wielu turystów, dlatego gospodarka kwitnie. Dużo łatwiej zatem o znalezienie pracy np. w obsłudze klienta w restauracjach i hotelach. Na południu z kolei, pensje są mniejsze, koszty życia są mniejsze, a życie płynie spokojniej. Mimo tego wielu Polaków znajduje tutaj zatrudnienie - głównie w rolnictwie przy zbiorach owoców i warzyw. Aczkolwiek na północy kraju, również można znaleźć zatrudnienie przy pracy sezonowej, ponieważ znajduje się tam dużo sadów i winnic.

 

Ile można zarobić we Włoszech?

 

Włochy to kraj bez obowiązującej płacy minimalnej. Według raportu GUS, we Włoszech można zarobić średnio ok. 1 900 euro, czyli ok. 7 600 zł. W porównaniu do Polski, gdzie średnia pensja wynosi ok. 2 600 zł, zarobki w Italii wyglądają bardziej atrakcyjnie.

 

Ile można zarobić pracując na poszczególnych stanowiskach?

 

Zarobki barmana, władającego językiem angielskim i włoskim, mogą wynosić nawet ok. 1000 euro miesięczne. Dobry kucharz z doświadczeniem, może liczyć na pensję w wysokości ok. 1 300 euro miesięcznie. Pomocnik kucharza natomiast, zarobi ok. 700 euro miesięcznie. Osoba pracująca w kawiarni, zarobi już mniej, bo ok. 500 - 600 euro miesięcznie. Osoba rozwiązująca problemy techniczne, pracująca w charakterze konserwatora, może liczyć na pensję w wysokości 2 000 euro miesięcznie. Programista może liczyć na wynagrodzenie nawet w granicach 1 900 euro miesięcznie, a osoba odpowiedzialna za reklamę w IT, zarobić może nawet ok. 5 000 euro miesięcznie.

 

Przy pracy sezonowej stawki wahają się między 4 a 6 euro za godzinę. Ale to nie wszystko. Pracownicy przeważnie mają również zapewniony nocleg oraz wyżywienie. Mogą liczyć także na opłacenie kosztów transportu oraz ubezpieczenia.

 

Jakie są koszty życia we Włoszech?

 

Wynajem jest niewiele droższy niż w Polsce, bo kawalerkę można wynająć już za 600 euro, pokój natomiast już za 350 euro. Za wyżywienie trzeba zapłacić ok. 500 euro miesięcznie, chociaż osoby oszczędzające mogą zamknąć się nawet w 300 euro. Jeśli weźmiemy zatem pod uwagę koszty życia oraz wysokość wynagrodzenia, można łatwo zauważyć, że praca we Włoszech jest po prostu opłacalna.

 

Włoscy pracodawcy chętnie zatrudniają Polaków, ponieważ doceniają ich zaangażowanie w pracy oraz to, że szanują wartość zarabianych pieniędzy. We Włoszech możemy zatem liczyć na przyzwoite wynagrodzenie. A to czy będzie nam się dobrze żyło we Włoszech, w dużej mierze zależy właśnie od tego, czy potrafimy utrzymywać pieniądze w portfelu, czy też beztrosko je wydajemy przy każdej okazji.

 

praca we Włoszech

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz