Verzasca dolina Szwajcaria zapora i atrakcje

 

Verzasca jest długą, wąską doliną niedaleko Locarno w regionie Ticino, gdzie króluje język włoski, choć jest to jeszcze część Szwajcarii.

 

fotoksiążka program

 

 

 

 

 

Można się tam dostać z Locarno krętą drogą w górę przez Gordolę. Najpierw natrafia się na ogromną zaporę Verzasca Dam. Jest to konstrukcja o 220 metrowej wysokości, która posłużyła za scenerię w filmie James’a Bonda „Golden Eye”. Obecnie stała się atrakcją dla śmiałków, którzy chcą spróbować podobnego, jak w filmie skoku na bungee w niewiarygodną głębię.

 

 

 

Verzasca kamienny mostTuż za tamą droga wiedzie przez malowniczą wioskę San Bartolomeo do Lavertezzo. Znajduje się tam fotogeniczny most Ponte dei Salti z dwoma łukami, który obecnie stał się symbolem doliny. Czasem słyszy się, że most został wybudowany przez Rzymian, ale jest to tylko chwyt reklamowy dla turystów. Most zbudowano w XV wieku.
 

Płynąca doliną rzeka ma szmaragdowo-zielony kolor, a dzięki doskonałej przejrzystości jest ulubionym miejscem nurkowania.
Na skalnych głazach poniżej mostu można posiedzieć, zażywając słonecznej kąpieli i obserwując śmiałków, skaczących z mostu do głębokiej szmaragdowej wody.

 

 

 Atrakcyjne miejsca w dolinie Verzasca:

 
Verzasca

  • Lovertezzo - kamienny most z XV wieku na rzece Brizone oraz wspaniałe formy kamieni ukształtowane przez przepływającą wodę
  • Sonogno - domy zbudowane z kamienia
  • Zapora wodna z możliwością skoku na bungee

 

Dodaj komentarz
Współpraca