Dubrownik Chorwacja

 Dubrownik Chorwacja

Dubrownik spokojnie można nazwać chorwacką turystyczną perłą. Jego piękno zachwyca i ściąga tłumy turystów. Stare miasto otoczone jest potężnymi murami obronnymi. Można po nich chodzić, podziwiać z góry Dubrownik oraz okolicę na zewnątrz.

 

dubrownikDubrownik z uwagi na w/w mury nie został zdobyty przez najeźców. Został jednak poważnie zniszczony w XVII wieku w wyniku trzęsienia ziemi podobnie jak większość miast Dalmacji. Poważne zniszczenia również powstały w 1991 roku w wojnie pomiędzy Chorwatami i Serbami. Miasto było bezlitośnie bombardowane. Uszkodzenia szybko usunięto ale nawet po 20 latach ślady można dostrzec.

 

Zabytki Dubrownika:

 Dubrownik Chorwacja - mapa

Stradum - główna ulica Dubrownika dzieląca go na dwie części. Szczególną uwagę zwraca bruk tej ulicy - wyszlifowany i wypolerowany przez przemieszczających się tu mieszkańców i turystów.

 

Fontanna Onufrego - fontanna z XV wieku służąca za punkt czerpania wody. Woda do niej dostarczana była 12 km wodociągiem.

 

Klasztor św. Klary - zbudowany w XIII w. Kształciły się w nim dobrze urodzone dziewczęta. Po jego zamknięciu przez Napoleona pełnił różne funkcje. Obecnie mieści się tu restauracja.

 

 

Jadąc na południe Chorwacji np. do Dubrownika warto po drodze zatrzymać się w >> Plitvicach

 

 

dubrownik

 

dubrownik chorwacja

Dodaj komentarz
Współpraca