Galeria Borghese

Galeria Borghese

 Wszystkie parki w Rzymie mają w swojej nazwie słowo „Villa”, ponieważ niemal wszystkie powstały wokół willi rzymskiej arystokracji. W parku Villa Borghese znajduje się pałac, w którym znajduje się bogata kolekcja rzeźb i obrazów.

 

Galeria Borghese RzymPałac został wybudowany w 1613 roku dla kardynała Scipione Borghese, siostrzeńca papieża Pawła V (Camilla Borghese). Kardynał był mecenasem sztuki i kolekcjonerem dzieł sztuki.


Wiele z nich zdobył w zupełnie niekonwencjonalny sposób. W 1607 roku papież-wuj przekazał mu 107 malowideł, skonfiskowanych z pracowni malarza Giuseppe Cesariego, a rok później obraz Rafaela „Deposition” został potajemnie nocą wyniesiony z kaplicy kościoła św. Franciszka w Perugii,  przewieziony do Rzymu i podarowany kardynałowi.

 

Jego następcy uzupełniali kolekcję, która stała się jedną z najlepszych w Europie. Wśród bogatych zbiorów znalazły się rzeźby Berniniego oraz malowidła Caravaggia, Rafaela, Rubensa.

W 1807 roku Napoleon odkupił od księcia Camillo Borghese niemal połowę kolekcji, którą do dziś można oglądać w paryskim Luwrze.

 

Bilet normalny kosztuje 9 €, ale wymagana jest wcześniejsza internetowa rezerwacja; do każdego biletu doliczony jest koszt rezerwacji 1,50€

Nie ma możliwości zakupu biletu na miejscu. Osoby nie posiadające rezerwacji są w dość obcesowy sposób wypraszane z Galerii.
(informacje na stronie http://www.galleriaborghese.it/prenota-en.htm)

 

 

  • Villa Borghese
  • galeria Borghese
  • muzeum Borghese
  • Rzym Borghese
Dodaj komentarz
Współpraca