Najlepsze miejsca dla narciarzy

 

Krajowe stoki mają sporą przewagę nad równie atrakcyjnymi miejscami w Europie. Po pierwsze są blisko, a po drugie kosztują średnio dwa razy mniej niż możliwość korzystania ze stoków w Alpach. Dobrą informacją jest również fakt, że z roku na rok poprawia się infrastruktura w naszych zimowych kurortach.

 

Na narty w polskie góry

Zanim wyjedziemy szusować na stoki, przez kilka poprzedzających tygodni należy wprowadzić do planu dnia regularne ćwiczenia dla narciarzy. Przysiady usprawnią pracę stawów. Wykroki z podskokami uelastycznią mięśnie. Natomiast praca z ciężką piłką lekarską zwiększy siłę całego ciała. Kiedy już zobaczymy efekty tych ćwiczeń, wówczas spokojnie możemy szusować na nartach. Tylko gdzie? Cena i dostępność stoków w polskich górach powodują, że zimowi turyści wybierają je zdecydowanie chętniej niż miejsca za granicą. Najchętniej odwiedzanym ośrodkiem na Podhalu jest Białka Tatrzańska, wokół której znajduje się ponad dwadzieścia tras zjazdowych. Wszystkie dostępne są na jednym karnecie. Transport ułatwi na stoku 10 wyciągów krzesełkowych, a w przypadku niepogody jakość tras poprawi jeden z najnowocześniejszych w kraju systemem naśnieżania tras. Bardziej wymagający i doświadczeni narciarze mogą skorzystać z warunków, jakie oferuje Kasprowy Wierch, gdzie można poczuć się jak w Alpach. Trasy, które rozpoczynają się na wysokości ponad 2 tysięcy m n.p.m., uchodzą za trudne, ale za to odpowiednimi do zjazdów warunkami można cieszyć się nawet do wiosny. Nie jest to oferta dla każdego, dlatego z dziećmi lepiej wybrać się w Beskid Sądecki, do którego przyciągają zbocza Jastrzębskiej Góry. Są tu łatwe, treningowe trasy, które mogą służyć jako miejsca do zjazdu dla najmłodszych narciarzy. Dośnieżane szlaki znajdują się na Szrenicy w Szklarskiej Porębie. Dwa są dość trudne, na pozostałych poradzą sobie początkujący. Na Szrenicy znajduje się również najbardziej stroma trasa w Polsce.

 

Jak nie u nas, to w Europie

Włochy, Francja, Austria, Szwajcaria, Słowacja. Dla każdego coś miłego. Bardziej zapaleni fani zjazdów mają spory wybór doskonałych stoków z odpowiednią infrastrukturą w całej Europie. Najbliżej z Polski jest na Słowację, w której najpopularniejszym kurortem zimowym jest Chopok w Tatrach Niżnych. Idealne miejsce zarówno dla narciarzy, jak i fanów snowboardu, którzy mają tu trasy o różnym stopniu trudności. Najlepsze trasy na dobrze dośnieżonych stokach w Austrii znajdują się w kurorcie Lech Zürs. Nic dziwnego, że miejsce to odwiedzają światowe gwiazdy i członkowie rodzin królewskich. Z oferty dla całych rodzin słynie region narciarski Laax w Szwajcarii, zaś we francuskim Megève, poza możliwościami tras, można skorzystać również z oferty restauracyjnej z gwiazdką Michelin. We Włoszech warto wybrać popularny kurort Cortina d'Ampezzo w Dolomitach. Dużo słońca, świetnie przygotowane stoki i wyśmienita kuchnia powodują, że zawsze są tu tłumy wielbicieli narciarstwa z całego świata.

 

  • trasy narciarskie 2020
Dodaj komentarz