W jakich krajach Unii Europejskiej zapłacisz w Euro

 

Państwa Unii Europejskiej, w których nie obowiązuje wspólnotowa waluta to: Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Polska, Rumunia, Szwecja, Węgry i Zjednoczone Królestwo. Nie oznacza to jednak, że w tych krajach nie zapłacimy w Euro.

 

Gdzie jeszcze zapłacisz w Euro

Oprócz krajów wspólnoty dzięki formalnemu porozumieniu z UE w Euro można płacić w: Watykanie, San Marino i Monako. Używają go też, bez formalnych ustaleń: Czarnogóra i Kosowo, Andora oraz departamenty zagraniczne, wyspy i terytoria należące do państw członkowskich lub stowarzyszone z nimi, czyli: Gujana Francuska, Réunion, Martynika, Gwadelupa, Majotta, Saint-Pierre i Miquelon oraz Francuskie Terytoria Południowe i Antarktyczne.

 

W Polsce już można płacić w Euro

Polski złoty nie znajduje się nawet w tzw. ERM2, co jest fazą przejściową, zanim waluta danego kraju będzie zastąpiona przez Euro. Jednak z dnia na dzień przybywa miejsc, gdzie można  płacić wspólnotową walutą i nie są to już tylko sklepy bezcłowe na lotniskach czy przygraniczne bazary, ale duże sklepy i supermarkety, np.: Tesco, Real, Carrefour czy Biedronka. Stacje benzynowe, takie jak: Orlen czy Statoil oraz sklepy ze sprzętem RTV i AGD i wyposażeniem domu: Media Markt, Saturn i Leroy Merlin.

Kurs obowiązujący w danej sieci sklepu jest taki jak w banku z nią współpracującym. Pamiętajmy też, że w przypadku płatności w euro w Polsce niechętnie przyjmowany jest bilon. Zanim euro na stałe zagości w naszym kraju bardziej opłacalne jest posługiwanie się rodzimym złotym.

 

waluta euro

 

Współpraca