Grenlandia – wyprawy w niezapomniane z Logos Tour

 

Grenlandia może kojarzyć się z pokrytymi lodowcem, mroźnymi pustkowiami. Zupełnie niesłusznie! Rzeczywiście, 85% kraju pokrywa lądolód, ale jest to niezwykła, malownicza, przepiękna kraina o fascynującej kulturze i niespotykanej nigdzie indziej florze i faunie. Jej brzegi latem toną w zieleni roślin, stąd nazwa "Zielony Ląd". Jest to największa ze wszystkich wysp na całej kuli ziemskiej, a jej właściwości geograficzne czynią z niej idealny cel wycieczki dla tych, którzy tęsknią za ciszą, spokojem i niezaburzoną przez cywilizację przyrodą.

 

Kangerlussuaq i Cap Ice

Miejscowość znajdująca się na zachodnim wybrzeżu, niedaleko koła podbiegunowego, nad najdłuższym z wszystkich fiordów na wyspie, tzw. Wielkim Fiordem. Największą atrakcją jest tu kontakt z czołem lądolodu grenlandzkiego ("Punkt 660"). Turyści docierają do miejsca, gdzie pas zielonego terenu zanika, by płynnie przejść w lodowatą pustynię, którą latem przecinają strumienie rzek. Pokrywy lodowe tworzą ogromne, pionowe ściany, a zobaczenie ich na żywo daje niezapomniane wrażenie. W pobliżu można też czasem spotkać pasące się stada wołów piżmowych i reniferów. Ciekawostką turystyczną jest też muzeum, w którym możemy poznać historię i kulturę tych okolic.

 

Nuuk

Największe z miast i portów grenlandzkich, stolica kraju. Założył je w 1721 roku norweski misjonarz, Hans Egede. Wtedy nosiła nazwę "Godthab", czyli "dobra nadzieja" - do zmiany na "Nuuk" doszło w 1979 roku, po uzyskaniu przez Grenlandię autonomii. Miasto jest jedną z najmniejszych stolic na świecie - mieszka w nim niecałe 20 tysięcy ludzi, co i tak stanowi jedną czwartą całej populacji kraju. Jest tu jednak wszystko, co prawdziwa stolica kraju mieć powinna: urzędy, konsulaty, centra kulturowe, kina, muzea (w tym Muzeum Narodowe Grenlandii!), galerie handlowe, knajpki i sklepy oraz Uniwersytet Grenlandzki. Większość najważniejszych instytucji znajdziemy przy głównej ulicy, Aqqusinersuaq. W mieście znajduje się też nieduża skocznia narciarska.

 

Sisimiut

Drugie pod względem wielkości miasto Grenlandii. Zamieszkuje je około 5 tysięcy mieszkańców. Pełni funkcję całorocznego portu rybackiego, który nie zamarza nawet zimą. Jest bardzo malowniczą osadą, z szeregami domków w przeróżnych kolorach. Znaleźć tu można ośrodek przetwórstwa rybnego i muzeum, w którym zebrane są eksponaty związane z przeszłością i dorobkiem kulturowym terenu. Warto je odwiedzić, ponieważ historia człowieka w tej okolicy sięga 40 tysięcy lat temu, kiedy przebywali tu ludzie kultury Saqqaq, Dorset i Thule. Europejczycy dotarli tu w XVII wieku, prowadząc handel z Inuitami. Grenlandia - wyprawy do tego niesamowitego, mroźnego miejsca mogą być więc nie tylko poezją dla oka, ale i dla ducha.

 

Ilulissat

Osada znajdująca się 250 km za kołem podbiegunowym, nad zatoką Disko Bugt, przy ujściu przepięknego, długiego fiordu Ilulissat Icefjord, wpisanego w 2004 roku na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na jego wschodnim brzegu rozpościera się lodowiec Jakobshavn Isbræ, najszybciej przesuwający się lodowiec świata, przemieszczający się codziennie o ponad 20 metrów i tworzący 20 bilionów ton gigantycznych, wysokich gór lodowych rocznie. Niektóre z tych olbrzymich, wielokształtnych, lodowych brył mają wysokość około 1000 metrów, a labirynt z nich, zwłaszcza podziwiany w wieczornym świetle, pozostawia niezatarte wspomnienia. Najstarsze fragmenty lodu mają ponad 250 tysięcy lat i służą do badań nad przemianami klimatu Ziemi.

Samo miasteczko też jest warte uwagi: znajdziemy tu klimatyczne, stare domki, piękny kościół i port oraz muzeum Knuda Rasmussena, najbardziej znanego polarnika na świecie, a przy tym mieszkańca Ilulissat. W pobliżu znajduje się też stara osada Sermermiut, będąca też stanowiskiem archeologicznym. Roztacza się z niej niezwykły widok na góry lodowe, które zatrzymały się na morenie.

Na Ilulissat Icefjord można dostać się niewielkim samolotem. Popularną atrakcją jest też wizyta w miejscu hodowli psów zaprzęgowych - dość powiedzieć, że w miejscowości żyje prawie tyle samo tych zwierząt, co ludzi. Z kolei w zatoce Disko Bugt żyje około piętnastu gatunków wielorybów, które można obserwować z pokładu statku.

 

Lodowiec Eqi

Znajduje się on około 80 kilometrów od Ilulissat, ma ponad 3 kilometry szerokości i 200 metrów wysokości. Jako że jest jednym z bardziej aktywnych lodowców, odwiedzający go turyści często mogą podziwiać moment cielenia się, czyli oderwania od niego wielkiej bryły lodu i zanurzenia z hałasem w morzu. Widoki są tu nieziemskie, góry lodowe mają niesamowite kształty, a w lodowatej wodzie kryją się wieloryby, w tym humbaki, jedne z największych na świecie.

 

Wyprawa na Grenlandię może być niesamowitą przygodą. Jeśli marzysz o wyprawie w magiczne, nietypowe miejsce, gdzie nie brnie się przez tłum innych turystów, to wyprawa na Grenlandię - z jej spektakularnymi lodowcami i psimi zaprzęgami - na pewno okaże się strzałem w dziesiątkę.

 

 

  • grenlandia wyprawy
Dodaj komentarz