Hiszpania

 Hiszpania wakacje 2017

Wielu turystów marzy o wycieczce do Hiszpanii. Jednak jej zwiedzanie nie jest idyllą. Miasta oddalone są sporo od siebie. Jadąc autokarem trzeba pokonywać duże odległości pochłaniające wiele godzin. Hiszpania odwzajemnią się dużą różnorodnością, odmiennością kulturalną poszczególnych regionów.

Znana jako Droga Św. Jakuba, trasa pielgrzymki składa się z wielu różnych szklaków turystycznych, które prowadzą do Katedry Św. Jakuba w Santiago de Compostela w Galicji w północno-zachodniej Hiszpanii. Pierwotnie była to trasa pielgrzymki, chociaż stała  się teraz szlakiem rekreacyjnym. Trasa oznaczona jest jako symbol Św. Jakuba i to kanon chrześcijaństwa. Hiszpania oferuje wiele naturalnych tras narciarskich i zimowe kurorty. Wszystkie są dobrze wyposażone w sprzęt. Istnieje pięć głównych regionów narciarskich, w tym Pireneje i łańcuchy Kantabryjskie. Warto też sprawdzić południową Sierra Nevada, wschodnią Grenadę, za możliwość połączenia trochę zimowego słońca ze śniegiem. Powinieneś także zobaczyć Ávilę. Zapoznaj się z wysoką drogą prowadzącą do hiszpańskiej najwznioślejszej stolicy prowincji. Została ona wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Słynie z doskonale zachowanych murów z XI wieku i tutaj urodziła się w XVI-wieku mistyczna, Święta Teresa. Poznaj też klimat Barcelony. Przejdź się po ciasnych uliczkach Dzielnicy Gotyckiej. Zajrzyj też do XIX-wiecznej dzielnicy Eixample, gdzie znajduje się wiele budynków zaprojektowanych przez Gaudiego. Pospaceruj też wzdłuż Rambla i po starej części Barcelony, a także nad  morzem. Zobacz również kościół Św. Rodziny, Seu (stara katedra), Pałac Biskupów i Palau de la Generalitat. Skorzystaj też z kolejki do Tibidabo lub kolejki linowej na wzgórze Montjuic. Możesz też zobaczyć kontrowersyjne, tradycyjne walki byków w Hiszpanii, szczególnie w Madrycie. Odwiedź też prowincję Kadyks, Cádiz jest spektakularnym miastem na półwyspie o niepowtarzalnej atmosferze, podczas gdy Jerez jest domem sherry. Odwiedź również Bilbao, m.in. wspaniałe Muzeum Guggenheima (arcydzieło architektury XX- wieku, w którym poznasz wyjątkową kulturę baskijską) oraz stare miasto (znajduje się tu np. wielka gotycka katedra i wspaniałe ulice handlowe, a także bary dla smakoszy pintxos).

 

Który kraj

Ciekawostki dotyczące Hiszpanii

 

- język hiszpański wywodzi się języka kastylijskiego z centralnych regionów Hiszpanii
- Hiszpania ma 40 mln mieszkańców
- Hiszpania jest trzecim krajem pod względem wielkości w Europie
- Obszar Hiszpanii jest 5 krotnie większy niż obszar Polski
- Hiszpania ma największy procent bezrobocia w Europie
- w Madrycie mieszka ok. 3 mln mieszkańców
- Hiszpania zajmuje pierwsze miejsce w Europie w spożyciu alkoholu i pod względem ilości wypalanych papierosów
- Hiszpanie bardzo lubią tańczyć i chętnie to robią przy każdej nadarzającej się okazji
- jest drugim po Szwajcarii krajem pod względem średniej wysokości co oznacza jest dość górzysta

 

W Polsce mieszkańcy wstydzą się zakładać regionalne stroje. Nie lubią się uczyć regionalnych tańców i stronią od tradycyjnych zwyczajów. W Hiszpanii jest odwrotnie. Tradycja jest pielęgnowana.

 

Festyny i tradycyjne imprezy w Hiszpanii:


- bitwy w Rioja
- bieg byków w Pamplonie
- ogromne figury w Walencji
- stawianie ludzkich piramid w Katalonii
- wyścigi trumien w La Mancha
- Corrida - sztuka ujarzmiania siły byka i krwawe jego pokonanie

 

 • zabytki w barcelonie

  Barcelona

  Hiszpania zabytkiBarcelona to jedno z najbardziej popularnych miast wśród Polaków. Co przyciąga turystów do tego miasta ?

 • Cadaques

  hiszpania atrakcjeTutaj należy zaparkować samochód wybierając się do Portlligat

 • Conques

  zabytki w hiszpanii

 • Figueres

  hiszpania zabuykiMuzeum Teatralne Dali powinniśmy zobaczyć w pierwszej kolejności. Dali sam zaprojektował i otworzył w 1974 roku w swoim rodzinnym mieście Teatro Museum Dali.

 • atrakcje turystyczne w hiszpanii

  Hondarribia

  Hondarribia jest jednym z najbardziej urokliwych miast w Kraju Basków. Znajduje się tu pełno pięknych domów baskijskich, z których większość ma drewniane balkony. Malowane są w nieskończonej ilości kolorów.

 • Portlligat

  hiszpania atrakcjePrywatny Dom Salvadora Dali - ciekawy i zadziwiający jakie pomysły miał ten ekscentryczny artysta

 • Madryt

  Madryt jest miastem niezwykłym pod względem zabytków i historii. Pamiętaj, że wizyta w Hiszpanii nie byłaby kompletna bez spaceru po jego Rastro Flea Market, które zgodnie z tradycją w niedzielę rano zapełnia się tysiącami mieszkańców i turystów.

 • Andaluzja

  Andaluzja jest „matką” hiszpańskiego folkloru, który jest prawdopodobnie najbardziej znany za granicą, tutaj można bowiem zobaczyć magię flamenco i walki byków w ich najbardziej autentycznym stylu i mity, takie jak Don Juan i Carmen, którzy urodzili się tutaj. Zróżnicowane krajobrazy, łagodny klimat i przyjazny charakter jej mieszkańców, zamieniły ją w jeden z najbardziej atrakcyjnych regionów.

Współpraca