Imprezy na Słowacji w 2013 roku

 

W weekend 19-20 stycznia 2013 roku w Koszycach odbędzie się ceremonia otwarcia projektu: Koszyce – Europejska Stolica Kultury 2013. Organizatorzy uroczystości przy tej okazji przygotowali ponad 200 imprez w 70 miejscach w Koszycach i regionie, w których udział weźmie ponad 1 000 artystów.

 

 

Maj 2013

 

Maj rozpoczyna się w duchu Dni Miasta Koszyce (30.04-08.05), podczas których odbywa się wiele imprez mniejszego bądź większego formatu dla licznej publiczności, a także rodzin  z dziećmi. Nieodłącznym elementem obchodów uroczystości związanych z pojawieniem się pierwszej pisemnej wzmianki o mieście Koszyce jest również Noc Muzeów i Galerii (18.05.). Otwarte w nietradycyjnych, nocnych godzinach podczas jedynej, magicznej, majowej soboty muzea i galerie postarają się udowodnić, że nie są jedynie zimnymi i kamiennymi instytucjami. W maju, Państwa uwadze nie może umknąć odbywający się już po raz czwarty wielogatunkowy festiwal Use The City (20.-26.05). Festiwal zapewnia przestrzeń dla wszystkich form, gatunków i postaci sztuki ulicznej, aby ożywić miasto i umożliwić twórczy oraz bezpośredni dialog artystów street-artu z publicznością.
Na imprezie Muzyka Między Wschodem a Zachodem popularni muzycy z Koszyc działający za granicą będą mogli zaprezentować się w ramach Made in Košice (Wyprodukowane w Koszycach), natomiast podczas World in Košice (Świat w Koszycach) przed publicznością wystąpią najlepsi artyści zagraniczni. Koncert Tokijskiej Metropolitalnej Orkiestry Symfonicznej (26.05) będzie bez wątpienia jedną z największych wydarzeń w Koszycach –Europejskiej Stolicy Kultury 2013.

 

 

Czerwiec 2013

 

W pierwszy tydzień czerwca Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej Konvergencie połączy w nietradycyjnych pomieszczeniach z pozoru niepołączalne - muzykę współczesną i klasyczną, jazz, improwizacje, teatr i projekty dla dzieci oraz wiele innych. Koszyckie Imaginacje (03.-09.06) wychodzące z historycznych realiów miasta, wykorzystują w pierwszy tydzień czerwca przyrodniczą i miejską scenerię, aby w ten sposób stworzyć wyjątkową atmosferę ulicznego festiwalu teatru i tańca.
Fiesta balonowa (05.-09.06.) to pięciodniowy balonowy "maraton", który zarówno uprzyjemnia Koszyczanom spoglądanie w niebo jak również oferuje bogaty program na ziemi. Zwiedzanie miasta z perspektywy lotu ptaka jest niezapomnianym przeżyciem już od 20 lat. Czerwiec będzie także miesiącem smakoszy dzięki IV edycji Gurman Fest Koszyce– festiwal wyjątkowych smaków (21.–23.06.2012 r.), restauracji i szefów kuchni. Swoją „sztukę na talerzu“ w 2013 roku zaprezentują także artyści z francuskiej sceny gastronomicznej  z Marsylii wyróżnieni Gwiazdkami Michelin.

 

 

Lipiec 2013

 

W lipcu Koszyce żyją również Festiwalem Kultury Żydowskiej (06.-14.07), podczas którego artyści mogą zaprezentować się w takich gatunkach jak muzyka, film, literatura, architektura czy sztuki wizualne, które interpretują żydowską spuściznę. Festiwal jest czasowo kontynuacją znanego na całym świecie Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie.

 

 

Sierpień 2013

 

Sierpień upłynie pod znakiem obchodów rocznicy urodzin Andy’ego Warhola, artysty ze słowackimi korzeniami, w formie „pop-artowej“ imprezy (02.08), ulicznych warsztatów artystycznych, filmów oraz instalacji. Festiwal Street art communication zwróci się do ludzi za pomocą sztuki bezpośrednio na ulicy, za pośrednictwem publicznej galerii street-art. Festiwal BazzART (23.-25.08.) wniesie współczesny design dla publiczności w formie handlu ulicznego, towarzyszących wystaw i workshopów. Dla zwiedzających wszystkich kategorii wiekowych końcem lata organizowany jest nietradycyjny festiwal muzyczny Lato w parku (28.-31.08.).

 

 

Wrzesień 2013

 

Wrzesień w Koszycach jest wymieszanym eliksirem muzyki, teatru i wina. Wspaniały open-air  Koncert 2 w 1 (07.09.), dwa miasta na jednym podium, organizowany na Hlavnej ulicy jest uroczystością zorganizowaną w celu obchodów uzyskania tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. W 2013 r. będzie to Marsylia we współpracy z partnerską stolicą kultury. Różnorodny gatunkowo Festiwal Teatrów Europy Środkowej (04.-08.09) oferuje zwiedzającym możliwość zobaczenia licznych przedstawień teatralnych, także poza murami tradycyjnych obiektów teatralnych, na ulicy. Głównym gościem festiwalu w 2013 r. będzie znany aktor amerykański, producent i reżyser John Malkovich. We wrześniu regularnie odbywa się również Koszyckie Święto Wina (12.–14.09.), które nawiązuje do dawnych tradycji winiarstwa w regionie Tokaj, jako bramy tego regionu. Zwiedzający będą mieli możliwość spróbowania smacznych, młodych oraz wyjątkowych słowackich, jak i zagranicznych win.

 

 

Październik 2013

 

W pierwszą niedzielę października w Koszycach odbywa się Międzynarodowy Maraton Pokoju – najstarszy maraton w Europie (06.10.), który w 2013 roku będzie obchodził dziewięćdziesięciolecie swojego powstania.
W wieczór poprzedzający maraton pokoju, Koszyce zanurzą się do nocy pełnej światła i dźwięku, Koszycka Biała Noc (05.10) udostępni współczesną sztukę w nietradycyjnych pomieszczeniach i w niezwykłym czasie, jest gwarancją wyjątkowych przeżyć dla dorosłych i dzieci. W 2012 roku ten prestiżowy projekt przyciągnął do ulic miasta Koszyce 60 000 zwiedzających.

 

 

Listopad 2013

 

Odbywająca się jesienią prestiżowa impreza Światowe Dni Muzyki Nowej ISCM (11.-15.11.) będzie nowością na kulturowej mapie miasta. Razem z międzynarodowym festiwalem jazzowym Jazz for Sale przyciągną do Koszyc najlepszych muzyków światowej sławy. Do muzyki nieodłącznie należy taniec. Festiwal Dni Nowego tańca (24.-27.10.) powstaje w 2013 roku, aby wybudować w Koszycach platformę tańca współczesnego. W listopadzie jest organizowany Festiwal Sztuki Sakralnej, który prezentuje miasto Koszyce jako miasto tolerancji i różnorodności religijnej.

 

 

Informacje o imprezach udostępniło Narodowe Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce

 

 

 

Słowacja imprezy

 

imprezy na słowacji

 

Dodaj komentarz
Współpraca