Organizacja wyjazdu na Islandię

Wyjazd na Islandię to gwarancją niespotykanego krajobrazu

 

Wyjazd na Islandię w Polsce przestaje mieć wydźwięk ekonomicznej emigracji, a coraz częściej kojarzony jest z turystyką. Dzięki niesamowicie urokliwej przyrodzie to wyspiarskie Państwo coraz częściej gości w ofercie biur podróży. Również samotni podróżnicy obierają coraz częściej kierunek podróży w stronę Reykjaviku. Dla osób które chcą na miejscu skorzystać z oferty zorganizowanych wycieczek, możemy polecić firmę Nice Travel. Zajmuje się ona kompleksową obsługą turystów, aby ich doświadczenia były jak najlepsze.

 

Islandia - geograficzny skrót

 

Islandia jest krajem, który położony jest na wyspach na granicy Oceanu Atlantyckiego i Oceanu Arktycznego. Największa część państwa znajduje się na wyspie o tej samej nazwie, gdzie również mieści się stolica, a zarazem największe miasto, jakim jest Reykjavik.

Swojemu specyficznemu położeniu na podwodnym grzbiecie oceanicznym Islandia zawdzięcza niesamowite ukształtowanie terenu. Dominuje obraz górzysto wyżynny, który przeplatają liczne źródła geotermalne oraz niezliczona ilość wodospadów i gejzerów.

Powierzchnia Islandii to 103 125 km², to w przybliżeniu trzykrotnie mniej niż terytorium naszej ojczyzny. A liczba mieszkańców to jedynie 340 000 osób, z czego większość z nich mieszka w stolicy kraju, czyli Reykjaviku.

 

Czy wiesz że?

Szacuje się, że około 11% powierzchni Islandii zajmują lodowce! Największym z nich jest Vatnajökull o powierzchni 8 300 km².

z topiących się lodowców tworzą się jeziora polodowcowe

 

 

Czym zajmują się Islandczycy?

 

Głównym gałęzią gospodarki, z całą pewnością są usługi, gdzie pracuje około 70 % wszystkich mieszkańców. Większość z tych osób zajmuje się bardzo szeroko rozumianą obsługą turystów, którzy są głównym źródłem dochodów wyspiarzy z północy. Około 22% mieszkańców pracuje w przemyśle, a pozostała grupa zajmuje się zarówno rolnictwem, jak i rybactwem.

Ciekawostka

Polacy w Islandii stanowią największą grupę etniczną zaraz po rodowitych Islandczykach. Około 3% wszystkich mieszkańców stanowią nasi rodacy, którzy przyjechali w poszukiwaniu pracy i zostali na dłużej!

 

Podróż do Islandii

 

Istnieją zasadniczo dwa sposoby dostania się na terytorium Islandii. W zależności od posiadanego czasu, jak i dostępnych środków, możemy zdecydować się na :

  • lot samolotem,
  • rejs promem

Musimy wybrać pomiędzy promem, który odpływa z Duńskiego miasta Hanstholm lub jeśli decydujemy się zwiedzić przy okazji Norwegię, to musimy jej zwiedzanie zakończyć w Bergen, skąd odpływa nasz prom. Koszty promu uzależnione są od tego, czy zamierzamy wybrać się w podróż w sezonie, czy po nim. Oraz czy tak jak ogromna liczba turystów zabrać ze sobie własny samochód. Dla dwóch osób może być to koszt w granicach 700 Euro.

Wybierając samolot, z pewnością zaoszczędzimy sporo cennego czasu. Jednak tak jak to bywa w przypadku każdego lotu, odpowiednio wcześniej złożona rezerwacja może oszczędzić nam dużych wydatków. Korzystając z oferty tańszych linii lotniczych z odpowiednim wyprzedzeniem, możemy zakupić bilety w dwie strony w kwocie około 500 złotych.

 

Atrakcje Islandii, które koniecznie musisz zobaczyć.

 

Islandia oferuje niesamowite atrakcje turystyczne. Bogactwo i różnorodność geologicznych niesamowitości, źródeł geotermalnych oraz lodowców, to powody, dla których jest tak często wybierana przez turystów z całego świata.

 

Gejzery

Myśląc o Islandii, mamy przed oczami obrazy związane z bogactwem gorących źródeł i gejzerów. To właśnie od najbardziej znanego z nich, czyli Geysira wzięły nazwę te źródła geotermalne, których tak wiele na terenie całego kraju.

Odstęp między erupcją wulkanu Geysir wynosi około 48 godzin

 

Aktywne wulkany

Ze względu na swoje położenie na terenie Islandii cały czas możemy spotkać aktywne wulkany. W 2010 roku to wybuch Islandzkiego wulkanu Eyjafjallajökull spowodował paraliż prawie całej Europy. Wstrzymano ruch samolotowy, a w części Państw zakazano wychodzenia z domów.

 

Wodospady

Na całej powierzchni wyspy możemy spotkać, rozsiane wodospady. Do najpopularniejszych z nich musimy zaliczyć Gullfoss, który jest jedną z największych atrakcji turystycznych. W języku islandzkim oznacza złoty. Od jego nazwy wzięła nazwa turystyczna trasa Golden Circle licząca 300 km pozwalająca na zobaczenie największych atrakcji w południowej część wysypy.

 

Każdego roku liczba wodospadów na Islandii jest coraz większa

 

Lodowce

Islandzkie lodowce pozwolą na sprawdzenie się osób, które nigdy się nie zdobywały pieszo takich szczytów, jak i dla osób które chcą spróbować wspinać się przy pomocy profesjonalnego sprzętu oraz instruktorów. Niesamowite kolory lodu, wynagrodzą trud związany z górską wędrówką. Do jednych z najpopularniejszych jest Solheimajokull położony w pobliżu przepięknej czarnej plaży.

 

Czarne plaże

Plaże na Islandii mogą przybierać niesamowite kolory ze względu na proces erozji skał wulkanicznych. Plaże gdzie znajduje się czarny piasek to miejsca, które bardzo chętnie odwiedzane są przez turystów, uważających je za jedne z najpiękniejszych na całym świecie.

 

Unikatowe prezenty z Islandii

Islandzkie swetry

Przyjeżdżając na Islandię, od razu przykuwa nasz wzrok powszechność swetrów wykonanych z wełny owczej. Oryginalne swetry są dość drogie, ale mają właściwości zapobiegające przemakaniu materiału. Etniczne wzory oraz bogate zdobienie przykują wzrok każdego z turystów. Cena jednak może okazać się zaporowa dla dużej ilości klientów. ponieważ wynosi przybliżeniu 900 złotych. Dla klientów mniej zamożnych oferowane są skarpety, rękawiczki czy nawet czapki.

na Islandii w niemal każdym miejscu można spotkać owce 

Czy wiedziałeś że:

Na Islandii mieszka więcej owiec niż ludzi? Szacuje się, że może być ich aż 4 razy więcej! Stąd taka popularność wyrobów wełnianych!

 

Biżuteria z minerałów wulkanicznych

Kolejną pamiątką, o której nie można zapomnieć, będąc na tej niesamowitej wyspie, jest biżuteria z minerałów tylko tam występujących. Wykonana metoda rzemieślniczą charakteryzuje się wysoką jakością.

 

Kosmetyki

Wykonane z miejscowych minerałów oraz roślinności występującej tylko na terenie Islandii. Szczególną popularnością cieszą się kremy, chroniące skórę przed zimnym i wilgotnym klimatem wyspy. Często wykonywane domowymi starodawnymi metodami.

 

Podsumowanie

 

Osoby zamierzające wybrać się na wycieczkę na Islandię, muszą odpowiednio wcześniej przygotować się do podróży. Rezerwacja i zakup biletów z dużym wyprzedzeniem będzie konieczna, jeśli nie chcemy wydać wszystkich oszczędności. Niesamowite położenie wyspy powoduje, że możemy zwiedzić niemal nieskończone cuda natury związane z zjawiskami geotermalnymi.

Dla osób lubiących góry, poza wieloma szczytami, Islandia oferuje wycieczki po zapierających dech w piersiach lodowcach. Islandczycy są przyjaznymi ludźmi, starającymi się zawsze pomagać turystom. Szczególnie dobrze postrzegają nasz naród ze względu na duża ilość pracowników z naszego kraju. Pamiętajmy również o tym, aby przywieźć do Polski pamiątki, które będą przypominały nam o odbyciu często wycieczki życia.

 

 

Dodaj komentarz