Kamper czy przyczepa kempingowa - co wybrać?

 

Każdy, kto uwielbia weekendowe, rodzinne wypady albo wakacje objazdowe, stanie w końcu przed koniecznością zakupu własnego pojazdu. Jego wypożyczanie jest nie tylko sprawą skomplikowaną logistycznie, ale także niepotrzebnym wydatkiem. Mając własne auto, możecie pozwolić sobie na całkiem spontaniczny wyjazd. Tylko jaki pojazd wybrać - kamper czy przyczepę kempingową?

 

Czym jest kamper?

 

Aby dokonać słusznego wyboru, należy najpierw poznać różnice pomiędzy kamperem i przyczepą kempingową.

I tak przez termin “kamper” rozumiemy pojazd, który powstał z połączenia przyczepy kempingowej i samochodu dostawczego. Jest samodzielnym, zintegrowanym samochodem przystosowanym do celów turystycznych. Wyposażony jest w niezbędne elementy, takie jak miejsce do spania i wypoczynku, przygotowywania posiłków oraz część sanitarna z toaletą i natryskiem. Kampery posiadają również specjalnie wydzielone schowki na bagaże, jedzenie czy niezbędny sprzęt. Ostatnimi laty kamperów na polskich drogach przybywa coraz więcej. Stają się coraz bardziej popularne, zwłaszcza te przerobione z busów dostawczych. Wykonywanie zabudowy do vana okazało się strzałem w dziesiątkę . Polacy pokochali kompaktowe, wielozadaniowe busy kempingowe, które dzięki swoim przystępnym rozmiarom mogą szybko i sprawnie poruszać po każdym terenie. Na polskim rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących wykonywanie profesjonalnej zabudowy do busów. Jak wygląda proces przebudowy samochodu można sprawdzić tutaj.

Natomiast przyczepa kempingowa to, jak sama nazwa wskazuje, przyczepa, w której można mieszkać, spać i posilać się. Na czym więc polega różnica, skoro obydwie opcje oferują to samo?

kamper czy przyczepa

 

Różnice pomiędzy kamperem a przyczepą kempingową

 

Podstawowa różnica między kamperem a przyczepą kempingową to wielkość tych pojazdów. O ile kamper jest, jak już wspomniano, wielkości zwykłego busa, o tyle przyczepa kempingowa - dostępna jest w wielu rozmiarach. Czy ma to jakiekolwiek znaczenie? Oczywiście, że tak! Wyobraźcie sobie, że podróżujecie do uroczej, nadmorskiej miejscowości, w której uliczki są wprawdzie malownicze, ale także wąskie i kręte. Z przyczepą kempingową nie macie możliwości wjechać do takich miejsc. Kamperem natomiast - jak najbardziej. To samo tyczy się górskich szlaków, na które wjazd z przyczepą może okazać się po prostu niemożliwy.

Kolejna, choć nie mniej istotna, różnica to kwestia zwrotności pojazdu. Nie ma co ukrywać - bus jest o wiele bardziej zwrotny od samochodu osobowego z przyczepą. Jeśli więc wykonywanie mniej lub bardziej skomplikowanych manewrów nie jest Waszą mocną stroną lub po prostu lubicie ułatwiać sobie życie, to kamper jest dla Was idealnym wyborem.

Wyższe są także dozwolone prędkości dla kampera, niż przyczepy kempingowej. Jeśli więc zależy Wam na szybkim i sprawnym poruszaniu się, w kamperze macie taką możliwość. No i kwestia niższych opłat za przejazd np. promem także działa na korzyść kampera.

Do prowadzenia kampera wystarcza w zupełności prawo jazdy kategorii B, czyli kupujesz i jedziesz.

kamper czy przyczepa kempingowa

 

Co wybrać?

Przed wyborem odpowiedniego domu na kółkach, warto odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Wszystko zależy od tego, czy nasz pojazd będzie w większości wykorzystywany podczas weekendowych wypadów za miasto, czy może do dłuższych podróży po świecie. Kolejną kwestią jest wielkość pojazdu. Jeżeli będziemy podróżować z całą rodziną, wygodniejsza będzie z całą pewnością większa przyczepa. Można również wybrać kampera typu alkowa, z dodatkowo wydzieloną przestrzenią nad kabiną kierowcy, dzięki czemu przestrzeń użytkowa jest znacznie większa.

Zarówno przyczepa kempingowa jak i kamper posiadają swoje plusy i minusy. Przyczepy na pewno są tańsze w utrzymaniu (niższe koszty przeglądu i OC). Można je zostawić na kempingu, a dalsze zwiedzanie kontynuować samochodem. Przyczepa może dłużej stać nieeksploatowana, kamper natomiast z racji tego, że jest samochodem musi być od czasu do czasu uruchamiany, nie można też zapomnieć o regularnym sprawdzaniu poziomu płynów, oleju itd. Należy również brać pod uwagę opłaty transportowe. Przewóz promem będzie znacznie droższy gdy wybierzemy przyczepę. Dlatego na dłuższe wyjazdy zagraniczne polecany jest kamper. Może osiągać większe prędkości, łatwiej nim manewrować, a co najważniejsze w większości przypadkach do jego kierowania upoważnione są osoby posiadające prawo jazdy kategorii B.

 

Wiele argumentów przemawia za zakupem kampera. Przyczepa kempingowa, choć w pewnych sytuacjach także się sprawdza, w innych okazuje się całkowicie niepraktyczna. Obydwie opcje transportu mają swoich miłośników i przeciwników. Jednak najważniejsze jest czerpanie przyjemności z podróży, a to czy wybierzemy przyczepę czy kampera jest kwestią całkowicie indywidualną.

Dodaj komentarz