Kapitol

Kapitol Rzym

 

Kapitol to najważniejsze pod względem historycznym wzgórze miasta.

 

Plac, schody oraz dwa boczne, stojące naprzeciw siebie pałace zostały zaprojektowane przez Michała Anioła.
Mieszczą się w nich obecnie muzea kapitolińskie, jedne z ważniejszych i ciekawszych w Rzymie.

 

Znajdują się tu starożytne rzeźby ze świata greckiego i egipskiego, starożytne monety i biżuteria, posągi, sarkofagi, mozaiki, popiersia władców i filozofów.

Kapitol Rzym

Na środku placu kapitolińskiego (Piazza del Campidoglio) stoi posąg Marka Aureliusza na koniu. Jest to jedyny ocalały posąg antyczny, ponieważ w średniowieczu mylnie uważano go za posąg Konstantyna Wielkiego. Oryginalny posąg z II wieku, wykonany ze złoconego brązu można zobaczyć w jednej z sal muzeum. Na placu stoi replika.
Na wprost schodów znajduje się Palazzo Senatorio, przebudowany w XV w również wg projektu M. Anioła. Nie można go zwiedzać – rezyduje tu burmistrz i rada miejska.

Piazza del Campidoglio

Na dziedzińcu można zobaczyć pozostałości ogromnego posągu Konstantyna Wielkiego z IV wieku, który stał w Bazylice Maksencjusza – największej budowli na Forum Romanum. Ocalałe części - głowa, ręce i nogi wyrzeźbione były z białego marmuru, reszta składała się z cegły i drewnianych ram, prawdopodobnie pokrytych złoconym brązem. Sądząc po wielkości ocalałych kawałków (głowa ma 2,5 m wysokości, a stopa 2 m długości) można sądzić, że wysokość siedzącego na tronie cesarza mogła osiągnąć 12 m.

 

Z tarasu muzeum roztacza się fantastyczny widok na Forum Romanum.

 

Budynki muzeów połączone są podziemnym korytarzem.

Bilet kosztuje 12€

 

 

Santa Maria in Aracoeli

Kapitol

Tuż obok schodów, prowadzących na Kapitol biegną drugie schody, prowadzące do kościoła Santa Maria in Aracoeli. Pochodzący z XIII wieku kościół, o bardzo surowej ceglastej fasadzie kryje przestronne, podzielone antycznymi kolumnami, trzynawowe wnętrze. Sufit pokrywają piękne plafony, a podłogę posadzka Cosmatich.

Santa Maria in Aracoeli

 

 

 

 

 

Ciekawostki:

 

Kościół znajduje się w miejscu, gdzie za czasów antycznych znajdowała się świątynia Junony. Z miejscem tym związana jest legenda o gęsiach kapitolińskich. Otóż gęsi były uważane za święte ptaki Junony, więc wiodły niezakłócony żywot wokół świątyni. W 390 r.p.n.e. podczas oblężenia wzgórza przez Gallów zerwały się w nocy z głośnym gęganiem, obudziły obrońców i tym samym uratowały miasto. Na pamiątkę tego zdarzenia starożytni Rzymianie obnieśli po mieście jedną z gęsi w lektyce, natomiast jednego z psów, które zamiast pilnować razem z ludźmi zasnęły - powieszono.

 

  • Kapitol Rzym
  • rzym kapitol
  • rzym zabytki starożytne
  • rome Piazza del Campidoglio
  • Santa Maria in Aracoeli
  • rzym Santa Maria in Aracoeli
  • kapitol
  • posąg Marka Aureliusza na koniu
Dodaj komentarz
Współpraca