Koloseum Rzym

Koloseum Rzym

 

Koloseum zwiedzanie

 

Amfiteatr Flawiuszów, zwany Koloseum jest niezaprzeczalnym symbolem Rzymu.

 

Budowę w 70 roku zlecił Wespazjan, założyciel dynastii Flawiuszów. Chcąc zaskarbić sobie względy mieszkańców Rzymu kazał wznieść w miejscu sztucznego jeziora nieopodal Domus Aurea Nerona, ogromny amfiteatr mogący pomieścić 50 000 widzów.

Obiekt ten został uroczyście otwarty w 80 r.n.e. przez następcę Wespazjana, jego syna, Tytusa. W studniowych igrzyskach straciło życie setki niewolników i gladiatorów, a także dzikich zwierząt – lwów, tygrysów, słoni.

 

Czteropiętrowa budowla w kształcie elipsy długości 188 m i szerokości 155 m z 80 wyjściami, nakrywana była płóciennym dachem chroniąc przed deszczem lub prażącym słońcem. Labirynt we wnętrzu Koloseum przykryty był drewnianą podłogą, płótnem i warstwą piasku, w który mogła wsiąkać krew ofiar.

 
W 445 r. Koloseum zostało poważnie uszkodzone przez trzęsienie ziemi. Kolejnych zniszczeń dokonali mieszkańcy Rzymu, traktując jako źródło materiału budowlanego. Stąd np. pochodzą bloki kamienia, użyte do budowy pałacu Weneckiego czy Barberinich.
 

W latach swej świetności Koloseum było symbolem rzymskiej potęgi, ale także i dziś budzi podziw zwiedzających.

 

Wstęp: normalny 12,00 euro, ulgowy 7,50 euro (bilet zintegrowany do trzech obiektów: Koloseum – Forum Romanum – Palatyn;

bilet ważny jest dwa dni, ale pozwala tylko na jedno wejście do każdego z obiektów.

 

Są trzy kasy biletowe: jedna w samym Koloseum (najdłuższa), przed wejściem na Forum Romanum oraz przed wejściem na Palatyn.

 

 

Łuk Konstantyna

 

Tuż obok Koloseum uwagę zwraca wielki Łuk Triumfalny.

To Łuk Konstantyna, wzniesiony w latach 312-315 dla upamiętnienia zwycięstw cesarza Konstantyna Wielkiego nad Maksencjuszem.

Ma trzyprzęsłową konstrukcję, opartą na czterech kolumnach, tworzących bramę główną i dwie bramy boczne. Grubość murów przekracza 7 m!

Łuk udekorowany jest fryzami z płaskorzeźbami, przedstawiającymi sceny z walk i bitew, polowań na dzikie zwierzęta oraz składania ofiar. We wszystkich scenach postać władcy przedstawiona jest centralnie, z twarzą zwróconą do widza. Reszta postaci ukazana jest z profilu.

 

Frazy prowadzące do tej strony:

Koloseum, Koloseum Rzym, Koloseum zwiedzanie, Koloseum zdjęcia, Łuk Konstantyna

 

  • Rzym Koloseum
  • rzym koloseum bilety
  • Koloseum w rzymie
  • koloseum zdjęcia
  • bilety koloseum
  • koloseum informacje
  • koloseum
Dodaj komentarz
Współpraca