Korona norweska - wszystko o walucie

 

 

Wychodząc do sklepu, wyjeżdżając na wakacje, czy rezerwując stolik w restauracji nieodłącznym elementem tych oraz innych działań będą pieniądze. Dają nam one poczucie stabilizacji, pozwalają na wygodne życie oraz dają możliwość rozwijania własnych upodobań. Ponadto od wieków pieniądz jest symbolem władzy i siły. Różni się on jednak w zależności od miejsca w którym się znajdujemy.

 

 

Jeszcze na początku minionego stulecia Norwegia była uważana za jeden z najbiedniejszych krajów w Europie. Dziś jest wysoko rozwiniętym państwem przemysłowym z gospodarką opartą na wydobyciu i eksporcie ropy naftowej i gazu ziemnego, oraz rybołówstwie. To właśnie dzięki ropie stali się w ostatnich czterdziestu latach jednym z najbogatszych narodów świata. Siłą gospodarki Norwegii są również inwestycje i konsumpcja prywatna. Można także stwierdzić, że gospodarka norweska jest połączeniem wolnego rynku z interwencjonizmem państwowym.

 

korona norweska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Walutą obowiązującą w Norwegii jest korona norweska, która obowiązuje od czasów Skandynawskiej Unii Monetarnej ze Szwecją i Danią. Przez ostatnie miesiące Norwegia zmaga się z nową sytuacją ekonomiczną, która wynika z obniżenia cen ropy na światowych rynkach. Korona norweska osłabiła się względem pozostałych walut, wzrósł poziom bezrobocia a konsumpcja znacząco spadła. Na domiar złego znacząco zaczęła wzrastać liczba imigrantów ekonomicznych przybywających do kraju. To co w ostatnich dniach było znaczące dla korony, to fakt że Norges Bank nie deklaruje obniżki stóp w najbliższym czasie. O ile w ciągu kolejnych tygodni nie dojdzie do obniżek cen ropy, obniżki cen w grudniu będą mniej prawdopodobne. Dzięki temu waluta norweska wyraźnie odreaguje.Jak wiadomo pieniądze odgrywają bardzo ważną rolę w życiu każdego człowieka, kraju i całego świata. Wszelkie transakcje i wymiana towarów odbywają się za ich pośrednictwem i choć w każdym miejscu mogą mieć inną walutę wszędzie postrzegane są w taki sam sposób. Rząd Norweski usilnie próbuje rozwiązać napływające zewsząd problemy. Miejmy nadzieję, że i tym razem wyjdą z problemów obronną ręką.

 

 

Przecztaj również: Jak działa system podatkowy w Norwegii

 

Dodaj komentarz
Współpraca