Kreta Grecja atrakcje zwiedzanie mapa

Kreta Grecja

Kreta

 Jest największą z greckich wysp – ma 260 km długości i ok. 60 km szerokości. Przez środek wyspy od wschodu na zachód ciągną się góry, które kryją największy wąwóz w Europie – wąwóz Samaria.

Znajduje się on na południu wschodniej części wyspy, ma 18 km długości, a wysokość jego ścian dochodzi do 500 m. Niewątpliwie jest jedną z największych atrakcji Krety.
Biura oferują dwie trasy do pokonania wąwozu – przejście całej 18-kilometrowej trasy, co zajmuje około 6 godzin oraz trasę krótszą, 2-godzinną. Trzeba jednak pamiętać, że trasa jest nierówna i kamienista, więc koniecznie należy założyć wygodne i mocne buty.
 

 Drugą turystyczną atrakcją Krety są ruiny budowli z okresu cywilizacji minojskiej (2800 -1100 r.p.n.e.) znajdujące się w Knossos, w pobliżu Heraklionu. Jest to wielki pałac królewski przypominający labirynt, bo złożony z setek połączonych ze sobą pomieszczeń otaczających centralny plac. Ruiny zostały odsłonięte na początku XX wieku i można zobaczyć fragmenty sal i malowideł ściennych, ogromne gliniane naczynia służące do przechowywania oliwy i zboża, a także inne zabudowania i przedmioty. Niektóre z fragmentów murów i malowideł zostały odtworzone w sposób nie do końca zgodny z rzeczywistością.
Wybuch wulkanu na wyspie Santorini w 1450 r.p.n.e. zasypał popiołem wszystkie miasta i pałace epoki minojskiej. Oprócz Knossos, także wspaniałe pałace w Festos czy Malii, gdzie prace wykopaliskowe ciągle trwają.
 

Który kraj

W strategicznych miejscach wyspy znajdują się twierdze, zbudowane przez Wenecjan, na wzgórzach klasztory i bielone kapliczki. Turystów zapraszają miasteczka z zatokami wypełnionymi łodziami i jachtami, wioski rybackie z licznymi tawernami,

no i oczywiście plaże i ciepłe morskie kąpiele.

Najbardziej znaną plażą zachodniej Krety jest plaża Elafonisi z różowym piaskiem, ale do uznanych należy także długa, szeroka i piaszczysta plaża Falasarna. Warto popłynąć na wyspę Gramvousa, aby nacieszyć oczy turkusowym błękitem Laguny Balos.
 

Odwiedziliśmy zachodnią część Krety, tak więc poniżej prezentujemy szersze informacje, dotyczące miejsc z tej części wyspy.

 

 

 

kreta atrakcje

 

kreta przewodnik

 • Argiropoli

  Argiropoli - Kreta - last minute, przewodnik, wczasy, zdjęcia, wakacje, zwiedzanie, zabytki

  W Argiropoli trafiliśmy na ciekawe fragmenty zabudowań, niektórych sięgających nawet III - IV w.

 • Chania

  Chania Kreta - last minute, przewodnik, wczasy, zdjęcia, wakacje, zwiedzanie, zabytki

   

  Spośród miast zachodniej Krety Chania jest najliczniej odwiedzanym i najchętniej fotografowanym miejscem. Szczególnie uroczy port z latarnią morską, okolony  zadbanymi kamieniczkami.

 • Elafonisi

  Elafonisi - Kreta - last minute, przewodnik, wczasy, zdjęcia, wakacje, zwiedzanie, zabytki Piękna plaża Elafonisi z miejscami różowego piasku. Tuż obok wulkaniczne czarne skały.

 • Falasarna

  Fallassarna - Krecie - last minute, przewodnik, wczasy, zdjęcia, wakacje, zwiedzanie, zabytki

  Falasarna dla tych, którzy szukają ładnej plaży do opalania się w miłym naturalnym otoczeniu

 • Monastyr Preveli

  Monastyr Kreta - last minute, przewodnik, wczasy, zdjęcia, wakacje, zwiedzanie, zabytki

  Monastyr Preveli - nas przynajmniej nie zachwycił

 • Mirthios

  Mirthios Kreta - last minute, przewodnik, wczasy, zdjęcia, wakacje, zwiedzanie, zabytki

  Malownicza wioska Mirthios charakterystyczna dla dawnej Krety położona na stoku góry

 • Rethymnon

  Rethymnon Rethimno Kreta - last minute, przewodnik, wczasy, zdjęcia, wakacje, zwiedzanie, zabytki

   

  Bardzo ładne stare miasto, szczególnie wieczorem.

 • Roustica

  Roustica Kreta - last minute, przewodnik, wczasy, zdjęcia, wakacje, zwiedzanie, zabytki

  Roustica to śródziemnomorska malownicza wioska o greckim charakterze

 • Samaria

  Wąwóz Samaria to cel wielu wycieczek na Krecie

Współpraca