Litwa

  • ostra brama w wilnie

 

Litwa przyciąga największą liczbę turystów swoimi dawnymi miasteczkami, dziewiczą przyrodą i budowlami sakralnymi. Miasta historycznymi są głównymi miejscami przeznaczenia na Litwie. Trzy najlepsze miasta warto zobaczyć w weekend.

 

Masywne Stare Miasto Wilna słynie z barokowych kościołów i atmosfery stolicy. Kaunas jest natomiast skarbnicą początku nowoczesnej architektury, otoczone jest jednym z największych elementów fortyfikacyjnych w Europie. Natomiast nabrzeżna Kłajpeda posiada piękne plaże i mnóstwo malowniczych miejsc dziedzictwa niemieckiego i luterańskiego litewskiego.

Atrakcje przyrodnicze na Litwie bez wątpienia wieńczą Mierzeję Kurońską, tzw. „litewską Saharę”. Co prawda rozległe dziewicze tereny lasów, jeziora, rzeki i drewniane wioski w pozostałych Czterech Parkach Narodowych mogą być mniej efektowne, ale nadal równie satysfakcjonujące dla turystów, oferując możliwości turystyczne „blisko natury”. Północne szerokości geograficzne nie zatrzymują litewskich ośrodków od przyciągania setek tysięcy mieszkańców i obcokrajowców. Nadmorskie kurorty (spokojne Neringa i głośne Palanga) warto odwiedzić od maja do września, podczas gdy źródlane mineralne kurorty (przede wszystkim Druskieniki) łatwo przyciągają turystów przez cały rok.  Choć może się wydawać, że litewskie miasta są nudne na początku, można wśród nich łatwo znaleźć historyczne albo wyjątkowe perełki. Mniejsze leśne krzyże, przydrożne kapliczki i wspaniałe kościółki zdobią cały kraj.

Litwa znajdowała się w samym środku każdej większej europejskiej bitwy, dlatego znajduje się tu wiele zamków, fortyfikacji i instalacje, np. średniowieczny zamek w Trokach przypomina o walce krzyżowców z poganami.

zamek w trokach

 

Natomiast forteca Kaunas jest dziedzictwem I Wojny Światowej, kiedy lasy Samogitian ukrywały silosy rakiet jądrowych Zimnej Wojny. Warto też tu zwiedzić muzea etnograficzne (np. Rumsiskes) i muzea sztuki. Natomiast muzea tematyczne skierowane są do osób, zainteresowanych konkretnych tematem.

Litwa wyróżnia się bardzo zróżnicowaną historią, z doskonałymi trasami i miejscami, przypominającym o szczególnym pochodzeniu etnicznemu, religii, okresie historycznym i hobby.

 

  • atrakcje w wilnie

    Wilno

    Niektórzy twierdzą, że Wilno należy do najładniejszych miast Europy

Współpraca