Lucerna Szwajcaria

Lucerna zabytki i zwiedzanie

Lucerna

Lucerna – malownicze, średniowieczne miasto, położone nad Jeziorem Czterech Kantonów, w otoczeniu szczytów Pilatus, Rigi i Stansenhorn, które są celem turystycznych wycieczek.
Wizytówką miasta jest XIV-wieczny Most Kapliczny, który uważany jest za jeden z najstarszych krytych mostów w Europie. Strawiony pożarem w 1993 roku został pieczołowicie odbudowany.

Lucerna Szwajcaria

 

Średniowieczne mury miejskie wraz z wieżami zachowały się w niemal nienaruszonym stanie. Można po nich spacerować bezpłatnie.

Starówkę, pozbawioną ruchu kołowego, tworzą historyczne place, otoczone domami, pokrytymi ozdobnymi freskami. Pięknie prezentuje się też bulwar wzdłuż nabrzeża rzeki Reuss. Liczne kafejki i restauracje zapraszają gości do stolików usytuowanych nad samą wodą.

 

Lucerna zabytkiPomnik umierającego lwa w centrum miasta poświęcony jest szwajcarskim gwardzistom, broniącym francuską parę królewską podczas szturmu na pałac Tuilerie w 1792 roku. Większość z nich pochodziła z Lucerny; zginęli wszyscy.
Mark Twain nazwał tego wykutego w litej skale lwa „najsmutniejszym i najbardziej poruszającym kawałkiem skały na świecie”.

Do najważniejszych współczesnych akcentów w architekturze Lucerny należy Centrum Kulturalno-Kongresowe KKL, zaprojektowane przez francuskiego architekta Jeana Nouvela, kryjące salę koncertową, centrum kongresowe i muzeum sztuki.
   

LucernaPrzydatne informacje:

 • parkingi w samym centrum są bardzo drogie, ok. 3 CHF za godzinę
 • Informacja Turystyczna - w budynku dworca kolejowego
 • Camping Sportzentrum - 6374 Buochs - w pobliżu Lucerny
  www.campingtcs.ch
  www.reisen-tcs.ch/travel/de/home/camping/platzsuche/buochs.html

 

 Ciekawostki:


W 1972 roku Stacja Kolejowa została całkowicie strawiona przez pożar. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Dworzec został odnowiony według projektu hiszpańskiego architekta Santiago Calatravy (w zasadzie budowla niczym szczególnym nie zachwyca).
Z poprzedniego dworca pozostał główny portal, który obecnie tworzy bramę wejściową na plac przed dworcem. Widoczna jest ona przez przeszkloną ścianę frontową nowego dworca.

 

Okoliczne góry:

 

Na Pilatus (2132 mnpm) wspina się kolejka zębata po największej na świecie stromiźnie (miejscami nachylenie wynosi 48%). Z tarasu na szczycie roztacza się panoramiczny widok na okolicę. Znajduje się tutaj restauracja i hotel.
Wjazd na Pilatus z Alpnachstad i z powrotem w 2010 roku kosztował 43 €.


Lucerna SzwajcariaRigi Kulm – (1797 mnpm) – ze szczytu roztacza się piękny widok na jezioro i okoliczne góry, pod warunkiem, że przejrzystość powietrza jest doskonała.
Wjazd kolejką zębatą z Vitznau na Rigi Kulmw 2010 roku kosztował 40 CHF (w obie strony 64 CHF), na Rigi Kaltbad 29 CHF (47 CHF w obie strony). Jest to pierwsza w Europie kolejka górska, uruchomiona 21 maja 1871 roku.
Na Rigi można się również dostać kolejką linową z Weggis (ceny podobne).
Szlak z Rigi Kaltbad na Rigi Kulm prowadzi utwardzoną, szeroką drogą, a z Rigi Kulm przez Klösterli z powrotem do Rigi Kaltbad częściowo drogą asfaltową, częściowo betonową, a na dłuższym odcinku drogą z mnóstwem ruchomych kamyków.

 

 

Lucerna zabytkiKlewenalp (1600 mnpm)– wjazd kolejką linową z Beckenried na Klewenalp (22 CHF, 35 CHF w obie strony). Bardzo przyjemny szlak prowadzi przez Stafel na Bärenfallen, skąd można wrócić do Klewenalp lub zejść jednym ze szlaków z powrotem do Beckenried.

 

 

Stansenhorn (1898 mnpm) – wjazd kolejką na szczyt 31 CHF/ 60 CHF), na którym na turystów czekają leżaki i panoramiczna restauracja, wykonująca obrót w ciągu 43 minut.

 

Frazy prowadzące do tej strony:

Lucerna, Lucerna Szwajcaria, Lucerna zwiedzanie

lucerna

 

lucerna szwajcaria

 • Switzerland monuments
 • Lucerna przewodnik
 • Lucerne attractions
 • Lucerne tourist attractions
 • Lucerna zabytki
 • Lucerne guide
 • Lucerna atrakcje
 • Lucerna mapa
 • Lucerna zdjęcia
 • Lucerna zwiedzanie
 • Lucerne Switzerland
 • Lucerne monuments
 • Szwajcaria
Dodaj komentarz
Współpraca