Malta

 malta zabytki

Malta zabytki i zwiedzanie

 

maltaJeżeœli popatrzę na mapę Europy to poniżej Sycylii  jest niewielka kropka a nad nią napis Malta. To zaledwie 316 km2 spalonej słońcem ziemi oddolnej od włoskiej wyspy o ok. 90 km. Łatwo przeoczyć ten niewielki kraj wśród „wielkich Europy i świata”.  A jednak to tu są ślady cywilizacji starszej od egipskich faraonów.  To tu jest tyle kościołów ile dni w roku i to tu zobaczysz błękit bardziej błękitny niż niebo. Jeśli chcesz wylegiwać się na plaży - to nie jedź na Maltę, bo tu plaż jak na lekarstwo. Jeśli chcesz siedzieć przy basenie na leżaczku - to nie jedź na Maltę, bo tu w większości hoteli baseny są w rozmiarze mini.  Ale jeśli chcesz zobaczyć koralowce na tle błękitu, tajemnicze koleiny, malownicze klify, romantyczne uliczki i kaczą wioskę, to jedź na Maltę. To kraj gdzie nie ma rzek ani jezior a jednak wszystko kwitnie i to jak. Kraj gdzie nie ma pociągów ale wszędzie dojedziesz autobusem (bilet na tydzień, na wszystkie linie kosztuje 12 €).  Jeśli ktoś ci powie, że na Malcie nie ma co oglądać to mu nie wierz. Byłam już trzy razy i za każdym razem odkrywam coś innego. No ale ja lubię chodzić a nie leżakować.

 

Na początek warto zaopatrzyć się w mapę i rozkład jazdy autobusów.  Można  wynająć samochód ale nawet jeśli przepchasz się przez korki, niekoniecznie w godzinach szczytu to gdzie zaparkować? Nie warto – klimatyzowany autobus dowiezie cię wszędzie.

 
malta zabytkiDwie różne firmy proponują autobusy wycieczkowe.( wolę „maltasightseeing”). Jedziesz sobie turysto ze słuchaweczkami w uszach a miły głos opowiada  ci o tym co właśnie widzisz i mijasz. Wśród 18 różnych języków znajdziesz też polski, spokojnie. Cztery trasy: trzy po Malcie,  jedna nocna, czerwona południowa, niebieska północna , i jedna na Gozo. Masz ochotę – wysiadasz. Co 30 min jest kolejny autobus  i tak przez cały dzień.  Bilety na takie wyprawy i nie tylko, można kupić w hotelach, punktach informacyjnych a nawet w sklepach.

 

Co można i warto zobaczyć w kraju fenka (królik) i  pistazzi (rogaliki nadziewane serem ricotta) i ? Może to:

 

  • Obowiązkowo Mdinę i Rabat (proszę nie zapomnieć o katakumbach)
  • La Valletę (ale nie tylko tę za murami)
  • Błękitną Grotę (płynie się łódkami) i Jaskinię Ciemności
  • Świątynie : Tarxien (w centrum miasta) i Hypogeum (tu niestety trzeba wcześniej zamówić bilet ale warto)
  • Hagar Qim i Imnajdra Temples – muzea „pod chmurką” na dużej przestrzeni z trasami spacerowymi i  ścieżkami edukacyjnymi.
  • Dingli Cliffs , tajemnicze koleiny i piękny ogrodo-park Buskett – to wszystko koło siebie.
  • Popeye Village – nie tylko dla dzieci. Warto tę  wycieczkę połączyć z odpoczynkiem na Golden Bay albo na „Jabłkowej wiośnie”(zatoka z piaszczystą plażą) i wdrapać się na klif. Okolica też niczego sobie
  • Na Comino można wykupić rejs albo popłynąć z Cirkewwy prywatna łódką i zapłacić mniej. Błękitna Laguna to niezapomniany widok. Można się też wykąpać choć w sezonie jest tam okropny tłok. Obowiązkowo trzeba pójść do Comino Tower.
  • Gozo – promy wypływają z Cirkewwy co pół godziny a niewykorzystany  bilet ważny jest rok (sprawdzone). Tu warto wsiąść w autobus wycieczkowy. Godne polecenia jest: Azure Window + rejs łódką(no niestety to zabiera dużo czasu ale warto). Stare miasto i Cytadela w Victorii. Ggantija – najstarsza ze świątyń i zabytkowy wiatrak. Osobiście polecam szczeliny wśród skał w Xewkiji (białe schody na skale widoczne z drogi dojazdowej)

 

malta zwiedzanieTo tylko te najbardziej popularne miejsca Malty i Gozo. Ale warto też odwiedzić urokliwy Marsaxlokk z kolorowymi łódkami (i zaopatrzyć się w specjały z obu wysp) czy Red Tower albo San Anton Garden  w Balzan i spotkać samego prezydenta kraju, bo tam właśnie jest jego siedziba.

Każde z tych miejsc to jednodniowa wycieczka.  A więc tydzień może nie starczyć. I czy rację mają ci co twierdzą, że na Malcie nie ma co oglądać ? Sprawdźcie sam.  Zapraszam.   Kierunek Malta !

 

Tekst i zdjęcia prezentujące Maltę przygotowała zakochana w tej pięknej wyspie podróżniczka Małgorzata Dwornik

 

Malta zabytki

 

Malta wycieczki

Współpraca