Millau Francja

 

Millau most

 

Most w Millau znajduje się w południowej Francji, gdzie rzeka Tarn krzyżuje się w górach Masywu Centralnego. Most został zaprojektowany przez brytyjskiego architekta Pana Fostera i liczy 300 metrów. Warto pamiętać, że jest to najwyższy most drogowy na świecie i waży 36 tysięcy ton. Główny filar jest wyższy od słynnej francuskiej ikony, czyli Wieży Eiffla. Most został otwarty w grudniu 2004 roku i prawdopodobnie należy do grupy mostów najbardziej zapierających dech w piersiach, jakie kiedykolwiek zbudowano.

 

Wieże mostu nad Doliną Tern i celem Pana Fostera było zaprojektowanie mostu, który pomimo tego, że jest olbrzymi, sprawia wrażenie, że jest lekki. Pan Foster zaprojektował most, który podkreśla naturalne piękno doliny i to właśnie otoczenie dominuje scenerię, a nie most, który wydaje się unosić w chmurach. Ma siedem kolumn i  ponad 3 km jezdnię. Na pierwszy rzut oka mamy wrażenie, że łodzie pływają w morzu mgły. Jednia przewleka się przez siedem kolumn, tak jak nici przez oczko głowy. Prezydent Jacques Chirac otworzył ten most. W swoim przemówieniu chwalił projekt, podkreślając, że był to pomnik francuskiego geniusza inżynierii i cud równowagi.

Most został sfinansowany w całości ze środków prywatnych i jego budowa kosztowała 394 mln euro. Celem budowy tego mostu było skrócenie podróży do południowej Francji, dzięki usunięciu wąskiego gardła w Millau, dzięki realizacji autostrady między Paryżem a basenem Morza Śródziemnego. 

Dodaj komentarz
Współpraca