Najdziwniejsze przepisy ruchu drogowego w Europie

 

Nie jest tajemnicą, że prawo niejednokrotnie staje się siedliskiem najdziwniejszych i najbardziej absurdalnych przepisów, których wprowadzenie szokuje i wywołuje całą masę kontrowersji.

 

Ta zasada dotyczy również kodeksu ruchu drogowego. Polskie absurdy zdążyliśmy już jednak oswoić (choć być może jeszcze nie w pełni), a co z pozostałymi krajami w Europie? Oto przykłady jednych z najdziwniejszych obostrzeń drogowych, które nie do końca wiadomo, czemu mogą tak naprawdę służyć. W przypadku części z nich nie wiadomo – śmiać się czy płakać…

 

Szwecja

Szwedzka policja, w ogóle cały naród, słynie z przestrzegania prawa. Szwedzi nie opanowali jeszcze jakże skomplikowanej sztuki skutecznego obchodzenia przepisów, podczas gdy Polacy od wieków praktykują tego rodzaju działalność. Otóż, w tym dość chłodnym kraju organa ścigania mają prawo nawet bezzwrotnie skonfiskować samochód w przypadku znacznego, ponad dwukrotnego przekroczenia prędkości. W takiej sytuacji auto przepada i odzyskanie go jest w zasadzie niemożliwe. Jest to potężny bat na stłumienie zapędów co bardziej porywczych kierowców.

 

przepisy

 

 

 

 

 

Dania

W Danii zanim zajmie się miejsce za kółkiem, koniecznie trzeba upewnić się czy wszystko odpowiednio działa i jest właściwie ustawione – należy skontrolować światła, lusterka, hamulec ręczny, jednak jest jeszcze jedna mała rzecz... Konieczne okazuje się również sprawdzenie czy nikt nie chowa się pod podwoziem… Przecież mogłyby tam bawić się jakieś dzieci. Ciekawe, kiedy w Skandynawii zacznie się wprowadzać przepisy mające na celu troskę o przestrzeganie praw zwierząt. Być może za jakiś czas będzie konieczne drobiazgowe sprawdzenie pojazdu na okoliczność obecności pod nim jakichś zwierząt, a za potrącenie psa będzie grozić kara pozbawienia wolności?

 

przepisy na drogach

 

 

 

 

 

 

Chiny (co prawda to nie Europa, jednak przypadek zaskakująco ciekawy)

Ten azjatycki kraj słynie z pewnych dziwacznych i okrutnych aktów obrazujących podejście państwa do obywateli. Być może znaczne przeludnienie, a także panujący tam ustrój powodują, że życie ludzkie traktuje się tam dość lekko. Przekonał się o tym m.in. pewien kierowca, który spowodował wypadek będąc pod silnym wpływem alkoholu. W jego wyniku życie straciły cztery osoby. Dodatkową okoliczność obciążającą stanowi fakt, że wypadek przydarzył się w czasie trwania tygodnia walki z nietrzeźwością wśród kierowców. Za swój występek mężczyzna został skazany na karę śmierci, jednak po wniesieniu odwołania kara została złagodzona do dożywocia.

 

zobacz  ⇒ jak przykleić winietę

 

przepisy drogowe

 

 

 

 

Komentarze

Beata

Konfiskata auta jest też w Szwajcarii.
W Szwajcarii również przymusowe jest odwiedzanie psychiatry, płatnego z własnej kieszeni, za spowodowanie kolizji i ucieczkę.
Również w Szwajcarii wysokość mandatu zależy od dochodów, czasem może być to kilkaset franków lub kilkaset tysięcy za to samo przewinienie.

Dodaj komentarz
Współpraca