Gdzie jechać na narty we Włoszech?

 

Co roku Włochy przyciągają w swoje górskie rejony miłośników sportów zimowych z całego świata. To, czym zachwycają turystów to przede wszystkim piękne, alpejskie widoki i liczne trasy zjazdowe, ale też klimatyczne miasteczka, smaczna kuchnia i ciekawa kultura. Co więcej, stanowią one ciekawy kierunek zarówno dla zawodowych narciarzy, jak i sportowców-amatorów oraz tak samo osób podróżujących samotnie i tych spędzających ferie w rodzinnym gronie.

 

Południowy Tyrol

W Europie istnieje wiele ciekawych miejsc na wyjazdy na narty. Włochy jednak mają jedną z największych baz ośrodków narciarskich i jedne z najlepiej przygotowanych tras zjazdowych w tej części świata. Wiele z nich znaleźć można w Południowym Tyrolu (wł. Sudtirol) – prowincji położonej na południe od głównej grani Alp, w północno-wschodniej części Włoch, nieopodal granicy z Austrią. Kojarzony jest on przede wszystkim z Dolomitami – wyjątkowo malowniczą częścią Alp, które tworzą Sudtirol miejscem idealnym do „białego szaleństwa”. W regionie tym znajduje się około 35 ośrodków narciarskich oraz kilkanaście mniejszych, pojedynczych stoków. Do najpopularniejszych z nich należą chociażby Kronplatz, Alta Badia czy Maso Corto. Ogromnym walorem Tyrolu Południowego jest także regionalna kultura. Choć położony jest on we Włoszech, jego mieszkańcy mówią po niemiecku i mają wytworzone swoje własne obyczaje i tradycje.

 

Trentino

Sąsiadujące z Południowym Tyrolem prowincja o nazwie Trentino to kolejny raj dla miłośników sportów zimowych. Jego trzy najpopularniejsze ośrodki narciarskie znajdują się w trzech dolinach: Val di Fassa, Val di Fiemme i Val di Sole. Ten ostatni stanowi jeden z największych regionów narciarskich na świecie. Tamtejsze kurorty (Marivella, Madonna di Campiglio i Folgarida) tworzą wspólny resort zwany SKIRAMA. Wspólnie oferują one ponad 380 kilometrów tras i 140 wyciągów. Trentino jest także miejscem lubianym przez miłośników nart biegowych. Znajduje się tam wiele tras dedykowanych właśnie temu rodzajowi sportu, a w tamtejszej di Fiemme latach 1991, 2003 i 2013 odbywały się Światowe Igrzyska w Narciarstwie Biegowym.

 

Lombardia

Innym popularnym regionem na wyjazdy narciarskie jest włoska Lombardia – region w północnych Włoszech, między Szwajcarią na północy a rzekami: Pad na południu, Ticino na zachodzie i Mincio na wschodzie. Znajduje się w nim wiele ośrodków narciarskich, które pochwalić się mogą dużą ilością tras. Najsłynniejsze z nich znajdują się w Bormio, Santa Caterina i Livigno. Ten ostatni słynie dodatkowo jako lokalizacja jednego z największych w Europie snowparków. Lombardia znana jest jednak nie tylko ze względu na swoje piękne górskie krajobrazy i dobrze przygotowane do sportów zimowych alpejskie stoki. Jest to także kraina pięknych jezior, ukrytych w głębokich, górskich dolinach. Najsłynniejsze z nich to malowniczo położone Lago di Garda – największe i zarazem najczystsze jezioro w kraju, które znajduje się we wschodniej części Lombardii.

 

  • gdzie jechać na narty
Dodaj komentarz