Niemiecka Trasa Alpejska

 

Trasa Alpejska to 360-kilometrowa droga od Lindau nad jeziorem Bodeńskim do Berchtesgaden przy austriackiej granicy.

 
Ostatni 100-kilometrowy odcinek prowadzi drogą No 305 od Bernau przez Grassau, Unterwössen, Reit im Winkl i Ruhpolding, Ramsau do Berchtesgaden i Königssee.


Ruhpolding jest najładniejszą miejscowością, położoną na tym odcinku Trasy Alpejskiej. Na ścianach wielu domów znajdują się malowidła roślin, zwierząt, ludzi, a także inne wzory i ornamenty, w oknach kwiaty. Na budynku poczty namalowany jest wóz pocztowy, zaprzężony w konie, a prosta elewacja budynku ratusza ma wymalowaną ozdobną fasadę.


Przy drodze pomiędzy Reit im Winkl a Ruhpolding znajduje się kilka górskich jeziorek, o płytkiej, kryształowo czystej wodzie, w której pływają duże ryby.


Ramsau to niewielka miejscowość u podnóża gór z ładnym kościółkiem z 1512 roku postawionym na wzgórzu nad rwącym potokiem.


Wąskie jezioro Königssee jest malowniczo położone pośród wysokich skał, ostro opadających do szmaragdowej wody. Na tle gór w oddali widać maleńki kościółek św. Bartłomieja o zaokrąglonych ścianach, wyglądających jak zlepione ze sobą walce z czerwonymi kopułami. Można się tam dostać jednym ze stateczków, odpływających z przystani w Königssee.

 


Berchtesgaden to ładne miasto z domami o kolorowych fasadach, ładnych uliczkach i obszernych placach. Bogactwo miasto zawdzięcza kopalni soli, która działa tutaj od czasów średniowiecznych.
Do kopalni soli Salzberwerk wchodzi się w tradycyjnych górniczych strojach i zjeżdża w dół najprawdziwszym szybem. Do zwiedzania udostępnione są galerie i groty solne, a do atrakcji należy przepłynięcie tratwą po solnym jeziorze.

 

 

W okolicy są jeszcze do zobaczenia:

 

 • Górska rezydencja Hitlera - willa Berghof na Obersalzberg
   
 • „Orle Gniazdo” na szczycie Kehlstein – obiekt zaprojektowany przez Martina Bormana, jako prezent na 50-te urodziny Hitlera od Narodowej Partii Socjalistycznej. Hitler rzadko tam bywał, więc obiekt nie został zbombardowany przez aliantów.
   
 • Panoramiczna Droga Rossfeld (Rossfeldstrasse) wiodąca przez góry od Unterau do Oberau lub odwrotnie.
   
 • Malowniczy wąwóz Wimbachklamm oraz jaskinia lodowa Schellenberg
   
 • Górskie trasy piesze, których opis można dostać w biurze informacji turystycznej przy Koenigsseestrasse 2 w Berchtesgaden.

 

Dodaj komentarz
Współpraca