Orawski zamek - Oravský hrad Słowacja

 

Na stromej, wysokiej na 112 metrów skale ponad rzeką Orawą i wsią Oravský Podzámok wznosi się Orawski zamek. Najstarsza jego część – Zamek Górny, stojący na szczycie widocznej z daleka skały powstał w XIII wieku i należał do królów węgierskich. Miał on strzec ważnego szlaku handlowego z Węgier do Polski.

 

 

Orawski zamek

 

Przez kolejnych 300 lat zamek był rozbudowany i umacniany przez kolejnych zarządców, zaufanych króli węgierskich, rekrutujących się z najznakomitszych rodów arystokratycznych – Korwinów, Zapolayów. Wśród zarządców byli także Polacy – Piotr Komorowski oraz Jan z Dębowca. Zamek został powiększony o leżący poniżej Zamek Średni z dwoma pałacami.

 

 

 

 

 

 

 

Oravski Hrad

Na przełomie XVI i XVII wieku zamkiem władała węgierska rodzina Turzonów, która kontynuowała prace budowlane, powiększając zamek o nowe pomieszczenia w Zamku Dolnym oraz kaplicę.

Budowla jest więc zespołem trzech zamków, połączonych ze sobą bramami i tunelem, pod którym znajdują się podziemne korytarze.

Po śmierci Turzonów zamek podupadał, a w 1800 roku część zamku strawił pożar.

 

 

Oravski Hrad Slovakia

 

Obecnie na terenie zamku znajduje się muzeum orawskie, a prace rekonstrukcyjne ciągle jeszcze trwają. W górnej części zamku znajdują się ekspozycje archeologiczne, w zamku środkowym ekspozycje przyrodnicze i etnograficzne.

 

 

  • Zwiedzanie zamku odbywa się z przewodnikiem i trwa 2 godziny.
  • Bilet kosztuje 5 € i wejście wyznaczone jest na konkretną godzinę.
  • Ci, którzy zamierzają robić zdjęcia lub filmować muszą wykupić w kasie biletowej pozwolenie za  5€. Na terenie zamku jest to już nie możliwe.
Dodaj komentarz
Współpraca