• Paryż
  • Paryż
  • Paryż
  • Paryż

Paryż Francja

 

Paryż zabytki i zwiedzanie

 

Paryż jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast w Europie. Jego XIX wieczna zabudowa, z wieloma pałacami, pięknymi kamienicami, w połączeniu z wielokulturową społecznością, swobodą w sposobie bycia i modzie nie pozwala się nudzić. Ciągle coś przyciąga uwagę, zachwyca, szokuje. Jest miastem, do którego też chętnie wracamy i czujemy się tam doskonale.

 

Przydatne informacje:

 

 

 

 

 

ParyżMecenasem nowoczesnej architektury był prezydent Mitterrand. Miał on wpływ na powstanie Muzeum d'Orsay, kompleksu La Villette, szklanej piramidy przed Luwrem, Bastille Opéra, a także Wielkiego Łuku w dzielnicy La Défense

 Biuro informacji turystycznej:
avenue des Champs-Elysees  127

 


 

Top 10 najbardziej atrakcyjnych miejsc w Paryżu:

 

Paryż zwiedzanie

La Defense

Nowoczesna architektonicznie dzielnica Paryża, dominuje tu stal, szkło i nowoczesne wielobarwne formy. Kluczowym obiektem tej dzielnicy jest Wielki Łuk (La Grande Arche). Większość budynków to biurowce, ale są tu również salony handlowe, restauracje i kino.

 

Paryż zabytki

 

Wieża Eiffla

Wieża jest symbolem Paryża i jedna z wielkich jego atrakcji turystycznych. Zbudowana w 1889 roku na Wystawę Światową. Miała być po 20 latach rozebrana, ale poddawana renowacji i zabezpieczeniom stoi do dzisiaj. Panoramę Paryża można podiwiać z jednego z trzech poziomów - na dwa dolne można wjechać windą lub wejść schodami, na najwyższe piętro wjeżdża się windą.

Za wejście po schodach trzeba zapłacić 5 € (ulgowy 3,50 €),
wjazd windą na 2-gie piętro kosztuje odpowiednio 8,50 € / 7 €,
a wjazd na samą górę - 14 € / 12,50 €

 

Paryż zwiedzanie

 Luwr

Kiedyś jeden z największych pałaców na świecie dzisiaj jedno z największych muzeów. Nie ma co liczyć, że jednego dnia zobaczy się wszystko, sal jest dużo i eksponatów mnóstwo. Najlepiej wybrać najbardziej interesujące nas kolekcje i na nich się skupić.

Bilet na ekspozycję stałą kosztuje 9 €

 

 

Muzeum d'Orsay

Mieści zbiory sztuki francuskiej z okresu 1848 – 1918, wśród nich szczególnym zainteresowaniem cieszy się bogata kolekcja dzieł impresjonistów (Maneta, van Gogha, Degasa, Renoira, Gauguina i wielu in.)
Muzeum mieści się w budynku dawnego eleganckiego dworca kolejowego d’Orsey, który powstał w tym samym czasie, co wieża Eiffla. Został otwarty w 1900 roku podczas Światowej Wystawy.
Nie dziwi więc, skąd w jego głównej fasadzie znajduje się ogromny zegar.

Bilet wstępu do muzeum wynosi 9 €.

Paryż

Katedra Notre Dame

to jedna z piękniejszych gotyckich katedr. Budowa jej rozpoczęła się już w 1163 roku. Położona jest na rzecznej wyspie w centrum miasta.

Od frontu zdobią je trzy bogato zdobione portale z jasnego piaskowca, dwie płaskie wieże oraz rozeta po środku. Widok ten znany jest z wielu fotografii i pocztówek.

Jednakże warto obejść budowlę i obejrzeć ją z drugiej „tylnej” strony, najlepiej z mostu Pont de l’Archevêché. Z tego miejsca imponująco wyglądają przypory wokół całej bryły kościoła, nawa boczna z równie piękną, jak nad wejściem głównym rozetą oraz strzelista koronkowa wieża, posadowiona na przecięciu nawy głównej i naw bocznych.
Wnętrze katedry oświetlają kolorowe światła, wpadające przez witraże w strzelistych oknach i rozetach.

 

 Paryż mapaMontmartre i Sacre-Coeur

 

Montmartre to wzgórze w północnej części Paryża. Oplecione jest wąskimi, wznoszącymi się w górę uliczkami z rzędami starych domów. Na szczycie wzgórza dominuje Bazylika Sacre Coeur – charakterystyczna budowla z białego wapienia, z pięcioma kopułami i wysoką wieżą.  
Z tarasu przed Bazyliką roztacza się ładny widok na Paryż.
Na początku XX wieku Montmartre było artystycznym i literackim centrum miasta. Jeszcze dziś można spotkać tu ślady tamtych lat – na placu du Tetre artyści prezentują i sprzedają tu swoje rysunki i obrazy.
Warto także zajrzeć na niewielki cmentarz, położony przy rue Saint Vincent. Został on otwarty w 1798 roku i podobnie, jak na Pere Lachaise spoczywają tu wielcy tamtej epoki – m. in. Emil Zola, Alexander Dumas, Stendhal.

 

Paryż zwiedzanie

 Champs-Elysees

Champ Elysees to jedna z głównych eleganckich ulic Paryża. Łączy plac de la Concorde z placem Charlesa de Gaulle, na środku którego stoi bogato zdobiony Łuk Triumfalny. W 1806 roku budowę Łuku zlecił Napoleon dla uczczenia swoich zwycięstw.
W krypcie pod Łukiem złożono prochy nieznanego żołnierza spod Verdun, i to dla właśnie dla upamiętnienia milionów poległych podczas I wojny światowej żołnierzy jest zapalony znicz.

 Paryż zabytki

Centrum Pompidou

Centrum Pompidou to otwarte w 1977 roku Centrum Sztuki Współczesnej. Obiekt zaskakuje swym wyglądem – pomalowane w różnych kolorach wszelkie instalacje techniczne i rury wentylacyjne znajdują się na zewnątrz budynku. Tworzą one charakterystyczną i niecodzienną elewację.
W sąsiedztwie Centrum, na placu Strawińskiego znajduje się fontanna z kolorowymi rzeźbami, a wokół kompleksu uliczni artyści prezentują swe umiejętności.

 

 Cmentarz Pere Lachaise

Paryż wycieczkajest jedną z najczęściej odwiedzanych nekropolii na świecie. Założony został w 1804 roku i jest miejscem wiecznego spoczynku wielu znanych osób, wśród których jest Fryderyk Chopin, Molier, Balzak, Edith Piaf czy Jim Morrison.

Cmentarz wygląda, jak muzeum pod gołym niebem - z mnóstwem rzeźb, zdobiących groby i uliczkami, utworzonymi przez stojące rzędy starych rodzinnych grobowców.


Przy wejściu za 2 € można kupić szczegółowy plan.

 

Paryż wycieczka 2013

Park de la Villette

utworzony został w 1993 roku na miejscu rzeźni i targu zwierząt. Obejmuje 55 ha i jest miejscem miejskiego wypoczynku.
W przebudowanych starych halach oraz w nowo powstałych obiektach mieści się interaktywne Muzeum Nauki. W atrakcyjny i przystępny sposób prezentuje najnowsze osiągnięcia przemysłu i techniki. W wielkiej lustrzanej kuli mieści się kino Geode, gdzie filmy oglądane są na lustrzanym, półkolistym ekranie, a w kinie Cinex hydrauliczne urządzenia poruszają siedzeniami synchronicznie do akcji filmu.

 

Frazy prowadzące do tej strony:

Paryż, Paryż zabytki, Paryż zwiedzanie, Paryż atrakcje, Paryż wycieczka

 

 

  • Francja
Dodaj komentarz
Współpraca