Piazza del Popolo Rzym

 

Piazza del Popolo obecny wygląd zawdzięcza XIX-wiecznemu architektowi Valadierowi.  Jego autorstwa są owalne murki i boczne fontanny. Ogromny egipski obelisk został przeniesiony na środek placu z Cirkus Maximus w XV wieku. Sto lat później wzniesiono dwa bliźniacze kościoły w południowej części placu, skąd początek bierze jedna z elegantszych ulic miasta via del Corso.

Po przeciwnej stronie placu znajduje się brama Porta del Popolo, która kiedyś jako Porta Flaminia, była częścią północnych murów miasta. Do bramy tej prowadziła z północy antyczna droga via Flaminia.

 

Piazza del PopoloPo prawej stronie przed bramą znajduje się renesansowy kościół Santa Maria del Popolo. Jego wnętrze kryje wspaniałe dzieła takich artystów, jak Rafael,Gian Lorenzo Bernini, Caravaggio, Pinturicchio czy Bramante.

 

 

W lewej nawie kościoła znajduje się kaplica Chigich, zaprojektowana przez Rafaela dla swego mecenasa i przyjaciela - bankiera Agostino Chigiego. Kopułę kaplicy zdobi mozaika, wykonana na podstawie jego rysunków, a po bokach kaplicy stoją zaprojektowane przez Rafaela grobowce w kształcie piramid.  W drugim grobowcu spoczywa brat Agostina Sigismondo Chigi.
Główny fresk przy ołtarzu nie jest dziełem Rafaela, a Sebastiano del Piombo.

Caravaggio Piazza del PopoloSto lat po śmierci Rafaela została ona ozdobiona rzeźbami Gian Lorenza Berniniego, którego patronem był Fabio Chigi, późniejszy papież Aleksander VII.


Kolejną kaplicą po lewej stronie, gdzie zwykle jest najwięcej ludzi, jest kaplica Carasich, w której podziwiać można dwa obrazy Caravaggia – „Nawrócenie św. Pawła” i „Ukrzyżowanie św. Piotra”, znajdujące się na ścianach bocznych. Mało kto zwraca uwagę na „Wniebowstąpienie Marii Panny” Annibale Carracciego na ścianie frontowej.
Malowidła Caravaggia powstały nieco później niż obraz Carracciego. Porównując je widać, w jak nowatorski sposób Caravaggio zaczął używać światła.


W nawie po prawej stronie znajduje się kaplica kardynałów Della Rovere z freskami Pinturicchia.
Freski Pinturicchia zdobią również chór za ołtarzem głównym.

 

Kościół otwarty jest codziennie (pon.-sob.) od 7:00-12:00, i po przerwie od 16:00-19:00, a w niedziele 8:00-19:30; wstęp bezpłatny
  

 

Dodaj komentarz
Współpraca