Piazza Navona Rzym

 

Piazza Navona znajduje się w historycznym centrum Rzymu, kilka ulic na zachód od Panteonu.

 

W 86 r. cesarz Domicjan ufundował stadion, przeznaczony do rozgrywania konkurencji atletycznych i wyścigów rydwanów.

W 1477 roku stadion został wybrukowany, aby przenieść tutaj targ z Kapitolu. W ten sposób powstał owalny plac, który istnieje do dzisiaj. Swoją piękną zabudowę zawdzięcza Borrominiemu, który sporządził plan zagospodarowania placu. Według jego projektu został zbudowany kościół św. Agnieszki, który zastąpił starą kaplicę, wybudowaną w miejscu jej męczeństwa.

 

Piazza NavonaPo środku placu znajduje się największa z trzech fontann na Piazza Navona. Dzieło Berniniego powstało ok. 1650 roku i znane jest jako Fontanna Czterech Rzek za sprawą czterech figur, reprezentujących Nil, Ganges, Dunaj i Rio de la Plata. Postaci otaczają obelisk, który ozdabiał kiedyś Cyrk Maksencjusza.

Fontanna Del Moro

W południowej części placu znajduje się Fontanna Del Moro z postacią Maura w centrum, wyrzeźbiona według projektu Berniniego w 1654 roku. Rzeźby trytonów są repliką, oryginały można zobaczyć w ogrodach przy Villa Borghese.

 

San Luigi dei FrancesiW północnej części placu znajduje się Fontanna Neptuna zaprojektowana przez Giacomo Della Portę w 1574 roku.

 Wszystkie trzy fontanny, podobnie jak fontanna di Trevi, zasilane są wodą Akweduktu Vigro.

 Piazza Navona jest popularnym miejscem spotkań zarówno mieszkańców, jak i przyjezdnych, z wieloma kafejkami na wolnym powietrzu, gdzie sącząc kawę lub popijając drinka można patrzeć na tętniący życiem plac.

 

 

ciekawostki:

Wielcy architekci rzymscy - Bernini i Borromini rywalizowali ze sobą. Związana jest z tym pewna anegdota, która mówi, że Bernini tak zaprojektował posągi fontanny Czterech Rzek, że odwracają swe twarze z wyraźną dezaprobatą od kościoła św. Agnieszki, który został zaprojektowany wcześniej przez Borrominiego.

 

Tuż obok Piazza Navona znajduje się  ⇒  XVI-wieczny kościół ⇒ San Luigi dei Francesi

 

 

 

 

  • rzym piazza navona
  • piazza navona.
  • Piazza Navona Rzym
  • Piazza Navona
  • rzym zwiedzanie
Dodaj komentarz
Współpraca