Pienza

 

Historyczne centrum Pienzy wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.  Region Val d'Orcia w którym znajduje się Pienza również wpisany na listę UNESCO jako światowy krajobraz kulturowy.

 

Pienza to małe miasteczko na południu Toskanii dolinie Val dOrcia w prowincji Siena, znajduje się pomiędzy miastami Montepulciano i Montalcino znane z renesansowej urbanistyki. Jako pierwsze wprowadziło koncepcję humanistycznego planowania przestrzennego, które było stosowane w budowie wielu innych miast włoskich, a później w Europie. Plac trapezowy składa się z czterech budynków: pałacu Piccolomini, katedry, pałacu Borgia i pałacu miejskiego. Koncepcję zabudowy centrum miasta przypisuje się papieżowi Piusowi II w XV w.

Wizytę w Pienzie może rozpocząć od wejście przez bramę o nazwie Porta al Prato. Obok jest kościół św. Franciszka w stylu gotyckim. Zachował on oryginalny charakter z XIV wieku.
Wnętrze kościoła św. Franciszka zawiera drewniany krzyż Duccio di Buoninsegna (1255 ok. 1318) oraz stół autorstwa Luca Signorelli (1445-1523). Najbardziej imponującym pałacem w Pienzie jest Palazzo Piccolomini zaprojektowany przez Leon Battista Alberti. Pałac ten posiada wiele motywów dekoracyjnych. Nie mniej imponujące jest wnętrze pałacu, gdzie duży dziedziniec stoi otoczony loggią, przez którą można wejść do wspaniałego ogrodu na dachu. Obok Palazzo Piccolomini na Piazza Maggiore stoi Katedra, zaprojektowana przez Piusa II.

Pienza słynie z doskonałego sera Pecorino. Pecorino to pyszny ser twardy mleka owczego, który znany jest z silnego smaku i jakości na całym świecie. Ser pecorino podobny do parmezanu podawany jest w małych kawałkach lub w formie żebrowej. Chociaż pochodzi z Sardynii, dziś jest produkowany głównie w regionie rzymskim, więc często jest to Pecorino Romano, chociaż mamy również sycylijską pekorino, toskańską lub sardyńską.

Należy zwrócić szczególną uwagę, że Pienza jest malowniczą średniowieczną wioską, z której rozciągają piękne widoki na całą okolicę ! 

Zabytki: Plac Trapezoidalny składa się z czterech budynków: Pałacu Piccolomini (Palazzo Piccolomini), Katedry (Duomo), Pałacu Borgia (Palazzo Borgia) i Palazzo Comunale.

 

Dodaj komentarz
  • Wynajem autokarów w Warszawie

    firma Europe-Tour

    tel. (22) 622-04-24