Piza (Pisa) Włochy

 

Piza (Pisa) kojarzy się przede wszystkim z Krzywą Wieżą, która wchodzi w skład zespołu budowli z białego marmuru wznoszących się na Campo dei Miracoli. Pierwszą wzniesioną na placu budowlą była konsekrowana w 1118 roku katedra Santa Maria Assunta, do której architektury dopasowano zbudowane później baptysterium i dzwonnicę – wieżę. Fasadę katedry zdobi koronka złożona z licznych łuków i kolumn, a we wnętrzu miesza się styl klasycznej sztuki rzymskiej z wpływami sztuki orientalnej, wynikającej z wielowiekowych kontaktów handlowych Pizy ze światem muzułmańskim. We wnętrzu baptysterium znajduje się chrzcielnica z 1246 roku oraz przepiękna, rzeźbiona ambona wykonana w 1260 roku przez Nicolę Pisano.

 

Piza krzywa wieża

 Dzwonnicę zaczęto wznosić w 1172 roku. Na skutek piaszczystego gruntu w miejscu jej posadowienia już w trakcie budowy wieża zaczęła się pochylać. Budowy jednak nie zaprzestano i przepięknie ozdobioną  sześcioma rzędami arkad z białego marmuru wieżę ukończono, po kilku okresach przerw, w drugiej połowie XIV wieku.

 

Piza zabytki

Wieża odchyla się o 1 mm rocznie i jest już odchylona od pionu o 5 m. Konserwatorzy od dawna podejmowali próby powstrzymania pochylania się wieży, aby zapobiec jej unicestwieniu. W 1990 roku wieża została zamknięta dla zwiedzających i po 10 latach prac konserwatorskich ponownie otwarta dla turystów. Po wzmocnieniu fundamentów wieży zespół naukowców dał gwarancję jej istnienia na następnych 300 lat.

 

Co roku przybywa tu 10 milionów turystów nie wiedząc, że najbardziej krzywą / odchyloną od pionu wieżą jest niemiecka wieża w mieście Suurhusen

 

Corocznie na rzece Arno w Pizie odbywa się wyścig łodzi wioślarskich. Zapisał się on stałe w tradycji miasta.

 

Niedaleko od Pizy znajduje się bardzo ładne, średniowieczne miasto >>  Lucca

 

piza włochy

Fotoksiążki  to więcej niż zdjęcia
  
wspaniała pamiątka z wakacji
 

fotoksiążek 

 

  • piza włochy atrakcje
  • piza zdjęcia
  • piza atrakcje
  • pisa italy
  • piza krzywa wieża
  • krzywa wieża
  • italy pisa
  • włochy przewodnik
Dodaj komentarz
Współpraca