O co warto zadbać przed wyjazdem samochodem na urlop

 

Podróżowanie własnym samochodem jest wygodne, daje więcej swobody i pozwala zwiedzić po drodze wiele ciekawych miejsc. Jest jednak bardziej ryzykowne niż chociażby podróż pociągiem. Żeby zabezpieczyć się przed przykrymi niespodziankami na drodze, warto sprawdzić stan techniczny samochodu, ubezpieczyć się i dokładnie zaplanować trasę.

 

Ubezpieczenie samochodu zapewni spokojną podróż

 

Przed wyjazdem na wakacje należy upewnić się, że w trakcie urlopu polisa ubezpieczenia OC nie straci ważności. Ubezpieczenie komunikacyjne odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe i musi zostać zachowana jego ciągłość. OC chroni przed finansowymi konsekwencjami szkód wyrządzonych osobom trzecim, np. uszkodzenia samochodu lub urazu ciała. Lepiej więc przedłużyć je u ubezpieczyciela przed wyjazdem niż narażać się na karę finansową i konieczność pokrycia szkody z własnej kieszeni. Jeśli planujemy wyjazd zagranicę, powinniśmy postarać się ponadto o dokument, który potwierdzi to, że posiadamy ważne ubezpieczenie OC. W przypadku wyjazdu do Albanii, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Iranu, Izraela, Macedonii, Maroka, Mołdawii, Czarnogóry, Rosji, Tunezji, Turcji oraz Ukrainy powinniśmy zgłosić się do firmy, w której mamy ubezpieczenie OC, po tzw. Zieloną Kartę.

Kierowcy, którzy planują zagraniczną podróż, mogą wykupić ubezpieczenie AC, które będzie obowiązywało nie tylko w Polsce, ale też za granicą. Takie ubezpieczenie oferuje większość firm ubezpieczeniowych, np. Proama, AXA Direct, Ergo Hestia. AC, czyli autocasco chroni przed konsekwencjami uszkodzenia i kradzieży samochodu, który należy do ubezpieczonego. Dodatkowe ubezpieczenie assistance, obowiązujące zagranicą, gwarantuje pomoc w sytuacji, kiedy samochód zostanie unieruchomiony, uszkodzony lub skradziony. W jego ramach firma ubezpieczeniowa zapewnia m.in. proste naprawy na miejscu zdarzenia lub holowanie pojazdu do warsztatu, transport osoby ubezpieczonej i podróżnych do szpitala, a często także usługi tłumacza, jeśli są potrzebne po wypadku lub kolizji.

 

Przed wyjazdem w dłuższą trasę warto sprawdzić stan techniczny samochodu

 

Przed każdym dalszym wyjazdem warto sprawdzić stan techniczny samochodu, m.in.: ciśnienie powietrza w kołach oraz stan opon, działanie hamulców i układu kierowniczego, oświetlenie zewnętrzne, poziom płynów i oleju.

Należy też upewnić się, że nie upłynął termin gwarancji gaśnicy samochodowej, koło zapasowe jest w dobrym stanie, a samochód jest wyposażony w apteczkę, trójkąt ostrzegawczy, narzędzia do zmiany koła oraz kamizelki odblaskowe.

W przypadku podróży zagranicznej trzeba również sprawdzić, jakie przepisy, np. dotyczące ograniczeń prędkości, obowiązują w krajach, przez które będziemy przejeżdżali. Warto sprawdzić również, jakie są zasady dokonywania opłat za korzystanie z autostrad w poszczególnych krajach.

 

Warto zaplanować trasę i miejsca postoju

 

Przed wyjazdem należy zaplanować trasę i rozsądnie rozplanować przy tym czas między jednym postojem a drugim. Nie powinno się prowadzić samochodu dłużej niż przez 4 godziny bez przerwy. Po tym czasie należy zrobić sobie przynajmniej półgodzinny odpoczynek. Można w tym czasie pospacerować na świeżym powietrzu albo uciąć sobie drzemkę, która zregeneruje siły. Warto już przed podróżą zaplanować sobie miejsca takich postojów, sprawdzić stacje benzynowe i parkingi znajdujące się na trasie.

Jeżeli podczas podróży trzeba będzie oddalić się od samochodu, należy zawsze zamykać go na klucz, sprawdzać, czy okna są zamknięte i czy hamulec ręczny został zaciągnięty. Samochód najlepiej jest zostawiać na strzeżonych parkingach. Warto mieć przy sobie drobne, którymi będzie można zapłacić za postój.

 

ubezpieczenia assistance 

 

Dodaj komentarz
Współpraca