Rethymnon Kreta

 

Rethymnon Kreta

 

Rathymnon położony jest na północnym wybrzeżu, pomiędzy Chanią a Heraklionem i jest najmniejszym z trzech wymienionych.

Dobrze zachowana Starówka, leżąc w sercu współczesnego Rethymnonu, łączy w sobie orientalne cechy architektury tureckiej i weneckiej. Obok weneckich domów z kamienia zachowało się wiele domów o konstrukcji drewnianej wypełnionej gruzem i błotem, wybudowanych podczas okupacji tureckiej. Wiele z nich rozproszonych jest po wąskich uliczkach starego miasta.

 

 

fotoksiążka ślubna

 

Niewielki Port Wenecki jest przystanią dla jachtów i łodzi rybackich. Otoczony tawernami i kafejkami, z ciasno ustawionymi na nabrzeżu stolikami oraz wieloma naganiaczami, którzy w natarczywy sposób zapraszają do wejścia do jednej z nich. Ozdobą portu jest oczywiście latarnia morska.

 

 

W centrum miasta uwagę zwraca stara Fontanna Rimondi, zbudowana w 1626 roku, przez wieki oferując przechodniom świeżą wodę. Fontannę tworzy ściana ozdobiona czterema korynckimi półkolumnami i trzema lwimi głowami, z których pysków wypływa woda, wpadając do basenu poniżej.

 

 

Kolejnym ważnym obiektem Rethymnonu, którego nie sposób nie zauważyć jest ogromna wenecka Fortezza z 1590 roku, położona na wzgórzu nad brzegiem morza. Na jej terenie wybudowano domy, kościoły, pałac gubernatora, arsenał i magazyny amunicji, a nawet amfiteatr. Po zdobyciu twierdzy przez Turków w 1646 roku, wenecka katedra San Niccol została zamieniona w meczet Sułtana Ibrahima Hana. Postawiono również wiele nowych budynków na potrzeby tureckiego garnizonu i administracji. Z góry roztacza się ładny widok na miasto i wybrzeże.

 

Wieczorny nastrój i stylizowane uliczne latarnie wielokrotnie dodają miasteczkom uroku. Tak jest i tutaj. W dzień widać wszystkie niedociągnięcia i niedoskonałości, brudne zaułki, napisy na ścianach. To wszystko znika w wieczornym mroku i wrażenia są zupełnie inne…

 
Rethymnon Grecja

 

Rethymnon wczasy

 

Dodaj komentarz
Współpraca