Roussillon Francja

 

Roussillon położone jest na wzgórzu, a jego domy w rdzawo-czerwonych kolorach widoczne są z oddali na tle błękitu prowansalskiego nieba. W miasteczku nawet stare mury pomalowane są farbą w kolorze ochry. Żółte, niebieskie i zielone drzwi i okiennice ładnie kontrastują z wszechobecnymi odcieniami czerwieni. W wąskich uliczkach działają galerie i warsztaty artystów, jest tu także kilka kafejek i restauracji.

 

Roussillon FrancjaOto legenda na temat czerwonego zabarwienia okolicznych wzgórz:

Młoda Sermonda, żona lokalnego dzierżawcy Raymonda d’Avignon ciągle była zaniedbywana przez swego męża, który spędzał czas na polowaniach. Pewnego dnia zakochała się w młodym trubadurze Guillaume de Cabestan. Raymond d’Avignon dowiedział się o tym i postanowił się zemścić. Zabił trubadura i podał żonie do stołu jego serce. Sermonda, dowiedziawszy się co się stało, rzuciła się z klifu, a jej krew zabarwiła wszystkie wzgórza wokół.


Tyle legenda. Prawda jest bardziej prozaiczna. Widowiskowy krajobraz zawdzięcza swój koloryt złożom ochry – ceglano-czerwonego barwnika. Złoża eksploatowane były od końca XVIII wieku aż do początków XX wieku, kiedy to naturalne barwniki zostały zastąpione syntetycznymi.

 

 

 

Dodaj komentarz
Współpraca