Rumunia

 

Powierzchnia Rumunii 238 391 m2 co stanowi 76% powierzchni Polski. Ludność Rumunii 19 mln czyli o połowę mniej niż w Polsce. PKB Rumunii na osobę 10 372 USD co stanowi 64% wielkości PKB na osobę w Polsce. Rumunia jest członkiem Unii Europejskiej od 2007 czyli 3 lata krócej niż Polska. Polska od 2004 roku.


Latem 2018 za 1 leje w kantorach płaciło się 0,98 – 1,02 zł. Można więc przyjąć, ze relacja pomiędzy walutami jest 1:1. Ceny w Rumunii zbliżone są do cen w Polsce. Jedne produkty są nieznacznie tańsze a inne nieznacznie droższe. Benzyny PB95 kosztowała w Rumunii 5,65 – 5,85 lej/litr a w Polsce w tym samym czasie 5,12 – 5,20 zł/litr.


W Rumunii działają te same zachodnie  firmy co w Polsce i innych krajach. Można tu wymieniać długą listę firm np. Coca-cola, Pepsi-cola, Hochland itd.  Sieci handlowe analogiczne do tych co w Polsce czyli Auchan, Carrefour, Lidl, Kaufland, Metro (Makro Cash and Carry), Tesco. Banki np. ING, Santander.


Rumunia to kraj bardzo wielu kontrastów. Nowe eleganckie domy i biedne lepianki. Furmanki i drogie suv-y. Generalnie poziom życia Rumunów jest dużo niższy niż Polaków. Zwłaszcza na wsi. Jeżeli można zobaczyć  tam ciągnik to zwykle pamięta on czasy socjalizmu lub jest to staroć kupiony za małe pieniądze w komisie. Na podstawie Rumunii doskonale widać jak olbrzymia i szybka przemiana gospodarcza dokonała się w Polsce, jak dobrze żyje się Polakom, jak mało jest ludzi żyjących w skrajnej biedzie.

Dodaj komentarz
Współpraca