San Luigi dei Francesi Rzym

 Caravaggio Rzym

Tuż obok Piazza Navona znajduje się XVI-wieczny kościół San Luigi dei Francesi, poświęcony m. in. królowi Francji św. Ludwikowi (Ludwikowi IX z dynastii Kapetyngów).

 

Późnorenesansowa budowla, zaprojektowana przez uznanych architektów tamtych czasów - Giacomo Della Portę oraz Domenico Fontanę, z bogatym wystrojem wnętrza staje się przykładem sztuki wczesnobarokowej.

 

San Luigi dei FrancesiNa szczególną uwagę zasługuje zespół trzech obrazów Caravaggia z 1600 roku, znajdujących się w kaplicy Contarellich. Było to pierwsze poważne zlecenie, jakie otrzymał malarz. Zdobył uznanie, jako mistrz dramatyzmu i światłocienia, jednak z drugiej strony krytykowano go za zbytni realizm malowanych postaci.

 Dwa pierwsze obrazy o wymiarach 3,2 x 3,4 m, znajdujące się na bocznych ścianach kaplicy - „Powołanie św. Mateusza” i „Męczeństwo św. Mateusza”, zostały przyjęte z entuzjazmem, natomiast trzeci obraz, wiszący na frontowej ścianie kaplicy -„Św. Mateusz i anioł” nie spodobał się zleceniodawcom i Caravaggio musiał go przemalować. Uznano, że postać świętego jest zbyt prostacka i przypomina ubogo odzianego chłopa z brudnymi nogami, a towarzyszący mu anioł jest za skąpo ubrany i zbyt nachalnie pomaga świętemu w pisaniu Ewangelii. W nowej wersji obrazu z 1602 roku św. Mateusz ma aureolę i jest odziany jest w czerwoną szatę, a anioł znajduje się w stosowanej odległości od postaci świętego.

 

 


 

 

Dodaj komentarz
Współpraca